Starovekí Číňania mali úžasné vedomosti o fungovaní ľudského tela. Informácie, ktoré nám zachovali, dodnes slúžia modernej vede najmä v otázkach, kedy je sama bezradná. I napriek tomu však archeológov prekvapil mimoriadny nález, ktorý počas vykopávok v roku 2016 našli v blízkosti čínskeho mesta Turpan. 

V hrobe ležali dve ľudské telá a ich vek podľa rádiokarbónovej metódy datovania vedci odhadli na približne 2200 rokov. Mužská kostra však mala čosi navyše – protetickú nohu. Kosti boli v hrobe rozhádzané, archeológovia si preto najskôr mysleli, že ide o veslo, až neskôr im svitlo, že ide o protézu, ktorá patrila jednej z kostier.

Dizajnérsky unikát

Mužská kostra mala ľavú nohu značne zdeformovanú, pričom kolenné jabĺčko, stehenná a holenná kosť boli spolu zafixované na osemdesiat stupňov. Muž nemohol nohu vôbec vystrieť a teda ani chodiť. Protéza bola preto navrhnutá na mieru, bola odnímateľná a nahrádzala vystretú končatinu pri chôdzi, čo umožnilo mužovi sa ako-tak hýbať. Na koniec protézy staroveký dizajnér pripevnil konské kopyto, čo zaručovalo stabilitu pri chôdzi a zároveň odolnosť materiálu.

Protéza bola vyrobená z topoľového dreva, po oboch stranách prevŕtaná siedmimi dierkami na upevnenie k stehnu. Spodná časť mala valcovitý tvar, drevo bolo obalené rohovinou z býka a ukončené konským kopytom. Protéza bola veľmi opotrebená, zrejme ju jej majiteľ používal veľmi dlho.

Hrdina bez mena

Muž bol približne 170 cm vysoký a zomrel medzi 50-65 rokom života. Deformáciu jeho nohy spôsobila pravdepodobne reuma alebo traumatický úraz, keď mal muž približne 40 rokov. Analýzou kostí sa objavili i znaky tuberkulózy, muž sa ňou nakazil vo veľmi mladom veku, no neskôr sa choroba zastavila.

Archeológovia taktiež zistili, že niekoľko rokov po smrti muža jeho hrob ktosi opäť otvoril a vložil do neho telo mladej, asi dvadsať ročnej ženy. Aj ona trpela tuberkulózou. Či a aký  bol medzi nimi vzťah, nie je známe. Obaja však pochádzali zo skromných pomerov. V hrobe sa našli keramické nádobky, džbán, drevená doska a luk.

Amputácia ako trest

Historické texty v Číne opisujú amputáciu celej nohy alebo chodidla ako “jeden z piatich trestov,” ktorými panovníci trestali svoj ľud, vrátane členov armády. Bronzové figúrky invalidov s amputovanou končatinou sa datujú do obdobia približne 900 rokov pred n.l.

Nález protetickej nohy neďaleko mesta Turpan je výnimočný i z hľadiska prvenstva. Ide o prvý archeologický objav v Číne, v ktorom sa protetická pomôcka objavila a vedci ho tak môžu konečne bližšie preskúmať.

Zdroj: www.livescience.com, www.booksfact.com, www.bridging-eurasia.com | Foto: www.booksfact.com, www.bridging-eurasia.com, www.redchina.tv

 

 

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk