Vedci objavili nepriehľadný kúsok vesmíru. Predtým sa odborníci domnievali, že vesmír podlieha pravidlám fyziky, a preto sú v nich rovnomerne rozdelené galaxie. Nový objav však spôsobil, že je potrebné revidovať predchádzajúce pohľady.

Astronómovia našli nepriehľadný kus, ktorý nezodpovedá “logike” vesmíru. Je umiestnený v prednej časti vesmírneho objektu nazývaného kvazar. To je svetlé jadro galaxie, ktorého stred je považovaný za masívnu čiernu dieru. Práve žiarenie vychádzajúce z tejto oblasti umožnilo šokujúci objav: Táto časť galaxie je oveľa menšia, než by podľa zákonom fyziky, či logiky mala byť.

S pomocou práce Subaru teleskopu na Havaji, sa zistilo, že nepriehľadná oblasť je absorbovaná svetelným žiarením vo vzdialenosti viac ako 300 miliónov svetelných rokov, založený na hviezdach, kedy bol vesmír “mladší” o miliardy rokov.

Môžeme predpokladať, že v tomto nepriehľadnom kúsku priestoru bude viac objektov, ale v skutočnosti sa to ukázalo naopak. Takýto rozpor môže pomôcť priblížiť sa k pochopeniu povahy raného vesmíru.

Vedci pozorujú vzdialené objekty za pomoci svetelného žiarenia, ktorého vlny sú viditeľné kvôli atómom vodíka, ktoré sú v nich obsiahnuté. Svetlo prechádza rozširujúcim sa vesmírom a spôsobuje roztiahnutie vĺn. Hmota v intersticiálnom priestore (neutrálne atómy) môže absorbovať žiarenie svetla a robiť určité vlny neviditeľné aj pre tú najmodernejšiu ľudskú techniku.

Možno práve to je dôvodom heterogénnosti raného vesmíru. Podľa niektorých astronómov táto oblasť zažíva éru sekundárnej ionizácie – etapy v histórii skorého vesmíru po vzniku prvých hviezd a explodujúcich do supernov.

 

Zdroj: actualnews.org | Foto:youtube.com