Skupine morských zoológov z univerzity v Kodani sa podaril skutočne výnimočný úlovok. Vo vodách pri pobreží Grónska chytili päťmetrového žraloka, ktorého vek odhadujú na 512 rokov. Zdá sa, že ide o najstaršieho žraloka na svete. Viete si predstaviť, že by ste žili viac ako pol tisícročia?

Už nadštandardná dĺžka žraloka- presne 5,4 metra- predpovedala pokročilý vek- stavovce totiž rastú celý život, preto čím sú jedinci starší, tým sú aj väčší. Presnejší vek bol určený rádioaktívnou analýzou šošoviek oka. Možná odchýlka sa uvádza približne na 5 percent.
Žralok bol preskúmaný a pustený na slobodu. Univerzitný profesor Julius Nielsen a jeho kolegovia už dlho tento druh žralokov skúmajú a monitorujú.  Vedci zachytia zvieratá, pripevnia na ne satelitné zariadenie, odoberú mikroskopické vzorky tkanív a pustia ich späť do mora. Zariadenia zaznamenávajú migračné cesty rýb počas sezóny.

Ak keď sa to zdá vzhľadom na vysoký vek logické, tento najstarší žralok nepatril medzi tie najväčšie. Niektorí jeho mladší kolegovia dorastú až do dĺžka 7 metrov. No  priemerný vek najstaršej skupiny grónskych polárnych žralokov je 272 rokov. Tieto druhy rastú nepretržite, ale veľmi pomaly(asi 1 cm za rok) a môžu produkovať potomstvo až do smrti.

Žraloky z Grónska jedia ryby, aj keď v žalúdkoch našli pozostatky aj iných živočíchov, dokonca aj koní. Na Islande je ich mäso je považované za pochúťku, pokiaľ je správne pripravená.

Populácia grónskych žralokov bola dlhé desaťročia lovená pre komerčné účely, preto na konci 20. storočia sa ich počet drasticky znížil. Preto je podstatne ťažšie ich odchytiť a preskúmať.

Žraloky sú komótne a pohybujú sa relatívne pomaly, čo z nich robí ľahkú korisť. Teda hlavne pre ľudí, nakoľko v podmorskom svete  nemajú prirodzených nepriateľov.

Žraloky z Grónska sa nazývajú “časové tobolky”. Podľa DNA uloveného jedinca sa vedci snažia pochopiť mechanizmus ich dlhovekosti a mieru vplyvu ľudskej civilizácie na oceány.

 

 

 

Zdroj: neveroyatno.info | Foto: youtube.com; neveroyatno.info; pixabay.com