Logika nám napovedá, že v nekonečnom vesmíre jednoducho musia existovať planéty podobné Zemi. Planéty, ktoré by ľudstvo mohlo osídliť a začať tam novú existenciu.  Ale prehľadávanie vesmíru za týmto účelom si vyžaduje nekonečný čas a technológiu, ktorou zatiaľ jednoducho nedisponujeme. Kozmológovia však našli iný  spôsob, ako určiť život na vzdialených exoplanétach. Po štúdiu atmosférických emisií nebeských telies získajú vedci biosignály o ich priaznivom prostredí.

echo adrotate_group(1);

 

Nedávny objav asi 4000 planét zemského typu v iných galaxiach tlačil vedeckých špecialistov na hľadanie mimozemského života. Gianni Cataldi, ktorý je zamestnancom Stockholmského centra pre astrobiológiu, chce v blízkej budúcnosti študovať zloženie atmosféry nájdených objektov.

Problémom je nízka gravitácia na skalnatých exoplanétach, ktorá znemožňuje  súčasnej technológii, aby sa priblížila a prípadne preskúmala neznáme vesmírne telesá. Preto je  ich mineralógia pre ľudí stále nedostupná.

Je však možné študovať emisie vyhľadávaním látok, ktoré sú dôležité pre vznik života, ako je voda, dusík a oxid uhličitý. Modely na vyhľadávanie biosignálov boli vytvorené na základe teórie tvorby nebeských telies kolíziou. Po svete okolo planét a mesiacov stúpne stĺp prachu, ktorý sa dá vidieť z obežnej dráhy Zeme cez výkonný ďalekohľad.


Zloženie takýchto emisií však možno predvídať iba veľkosťou a hmotnosťou samotného objektu. Kataldi dúfa, že kolízie s asteroidmi môžu poskytnúť dostatok informácií o atmosfére exoplanéty.

 

Zdroj: actualnews.org | Foto: youtube.com

echo adrotate_group(3);