Pred 37 rokmi zachytili v Ohiu nečakaný signál z vesmíru. Ide o snahu vyspelej mimozemskej civilizácie kontaktovať Zem? A ak áno, prečo sa signál viac už neopakoval?

echo adrotate_group(1);

Ide o jeden z najznámejších znamení, ktoré dňa 15.8.1977 zachytil rádiový teleskop Big Ear na Ohijskej univerzite. Krátko pred polnocou sa objavil 72 sekúnd trvajúci signál, ktorý zmenil myšlienku ľudstva na to, že vo vesmíre nie sme jediní. Tento neobvykle silný impulz dostal neskôr prezývku WOW, podľa preslávenej poznámky, ktorú napísal astronóm Dr. Jerry Ehman hneď po jeho zachytení.

Zem však odpovedala až v roku 2012, pričom táto odpoveď obsahovala 10 000 správ z Twitteru, ku ktorej pridali určitú sekvenciu, ktorá ma poukázať na to, že odpovedá inteligentný život.

Prečo však odpoveď trvala tak dlho? Čakalo sa na vynájdenie sociálnej siete Twitter? Alebo jednoducho komunikujeme s danou civilizáciou bez toho, aby nám kompetentné vlády niečo prezradili? Alebo sa signál viac neopakoval len preto, že už jednoducho ani nemal kto odpovedať? Nešlo len o nejaký skrat prístroja?

Jedna z teórii tvrdí, že daný teleskop pravdepodobne zachytil signál zo Zeme, ktorý sa iba odrazil spať k Zemi. Je to však možné?

Samotný projekt SETI (skratka pre Searching for Extraterestrial Intelligence), ktorý sa zaoberá hľadaním mimozemských civilizácií, bol zriadený o 7 rokov neskôr. Čiže snaha o komunikáciu tu rozhodne je. Prečo však nie sú ohlásené žiadne pokroky? Žeby nebolo v celom vesmíre nikoho?

 

Zdroj: Youtube | Foto: universetoday.com, Wikipedia

echo adrotate_group(3);