Ako a prečo práve na našej planéte vznikol život? Teórii je hneď niekoľko, a takmer každá presadzuje určitý plán vyššej sily. Ale čo ak žiadny plán, účel, či zámer neexistuje? Vedci zo Spojených štátov amerických údajne dokázali to, čoho sa väčšina ľudí desí. A síce, že život na planéte môže vzniknúť vďaka chaotickej náhode.

echo adrotate_group(1);

 Ako vzniká život? Je to vďaka jednoduchým  proteínovým katalyzátorom- a tie, podľa najnovšej štúdie uverejnenej v magazíne Phys.org., môžu vzniknúť úplne spontánne.

Na konci dvadsiateho storočia, nemecký vedec Gunther Vehterskhoyzer uskutočnil výskum, ktorý vyústil v predpoklade o pôvode prvých živých organizmov v morské ekosystémy, ktoré sú bohaté na železo a síru. Prvé organizmy nemali svoje vlastné telesné schránky a “parazitovali” v póroch morských útesov.

Metabolizmus týchto organizmov bol udržiavaný jednoduchými proteínovými reťazcami, ktoré mali enzymatické vlastnosti.

Počítačové modelovanie, ktoré vykonali pracovníci univerzity Rutgers, ukázalo, že peptidy tohto typu môžu pozostávať z tuctu aminokyselín dvoch typov. Pokusy vedcov potvrdili verziu, podľa ktorej by táto molekula mohla byť spontánne syntetizovaná ako výsledok prirodzených chemických reakcií.

Čo je to všetko? Skutočnosť, že život, hoci dosť jednoduchý v prvých štádiách svojej existencie sa vyskytol „len tak“ sám od seba ako výsledok prirodzených chemických procesov a bez akejkoľvek “božskej intervencie”.

 

Zdroj: planet-today.ru | Foto:youtube.com

echo adrotate_group(3);