Kým väčšina z nás v noci spí, oni hľadajú duše z iného sveta. Obľubujú miesta,  z ktorých máte zimomriavky, miesta, na ktoré by vás za žiadnu cenu nedostali. Vybavení zvláštnymi prístrojmi komunikujú s duchmi, no napriek tomu sú to iba ľudia z mäsa a kostí. Aj oni majú rešpekt. Hovoria si Slovak Ghost Hunters – Slovenskí lovci duchov. Líder skupiny Matej Cich pre Záhadný svet priblížil detaily ich netradičného koníčka a vy tak máte možnosť nahliadnuť do zákulisia ich práce.   

Stál za zrodom vašej skupiny duch, prípadne iná nevysvetliteľná udalosť z druhého sveta?

Dalo by sa to tak povedať. Každý z nás už čo-to v tomto smere zažil. Boli to tie nevysvetliteľné udalosti doma –  buchnutie dvermi, hýbajúce sa predmety, pocit, keď sa vám na zátylku zježia vlasy a vy neviete prečo.  Práve osobná skúsenosť bola to, čo nás podnietilo založiť skupinu Slovak Ghost Hunters. Preto bol aj výber členov do skupiny veľmi precízny. „Duchárskou“ skúsenosťou si musel prejsť každý z nás.

Je niekto vo vašom tíme obdarený zvláštnymi schopnosťami, prípadne spolupracujete s osobou, ktorá takéto danosti má?

Áno, naša Baška je taký lep na duchov. Je senzibilná a očividne ich aj určitým spôsobom priťahuje. Na miesto činu ide buď vždy prvá alebo posledná. Ona väčšinou zažije aj ten prvý dotyk s duchom. K dispozícií máme tiež aj médium, ale to s nami nechodí, dopĺňa našu prácu až po nás.

Členovia skupiny Slovak Ghost Hunters

Akú úlohu vo vašej práci zohráva spomínané médium?

Ak ideme k niekomu domov na jeho osobné pozvanie, najskôr zistíme, či tam straší alebo nie. Následne sa opýtame, či ľudia chcú, aby im pomohlo aj médium, ktoré pomôže duši prejsť na druhú stranu. No popravde, na štandardné akcie nechceme médium brávať so sebou. Sme jednoducho lovci duchov, bádatelia, ktorí hľadajú dôkaz o existencii duchov. Ak by sa k nám pripojil aj senzibil, nepriamo by sme sa našu prácu posunuli do inej roviny a to nechceme.

Vaša činnosť je veľmi podobná aktivitám známeho amerického združenia, ktoré tiež loví duchov. Dá sa povedať, že ste v niečom odlišní, unikátni, čo oni nemajú? A naopak, čo im vy v dobrom závidíte? 

Sme odlišní! Máme v tíme krajšie ženy (smiech). Ale určite sa pre nás americkí lovci duchov stali inšpiráciou a my sa snažíme dosiahnuť ich úroveň. Ide to však veľmi pomaličky a postupne. Je ťažké presvedčiť a „chytiť“ si diváka na Slovensku. Taktiež u nás chýbajú v obchodoch technické pomôcky, ktoré by nás posunuli dopredu tak, ako naši americkí kolegovia. Napríklad v rámci predaja kamier a audia máme veľmi slabé ponuky. Lenže…kto hľadá, nájde. Aj na Slovensku.

Skutočná analýza úspešného lovu na duchov začína až doma

 Ako si vyberáte miesta, ktoré navštívite? Musíte za týmto účelom získavať oficiálne úradné povolenia, prípadne informovať majiteľa, správcu, atď… Ak áno, ako reagujú, keď sa dozvedia, čo na tomto mieste chcete robiť?

Svetové vyhľadávače nám pomôžu vždy. No aj ľudia nám dávajú typy, kam ísť a podľa toho si plánujeme všetky aktivity. Prispôsobujeme ich financiám, súkromnému životu a ostatným okolnostiam. V prípade každej návštevy musíme ísť oficiálnou formou, pokiaľ výsledok našej práce chceme aj publikovať. Pretože každá nehnuteľnosť – hoc i rozpadnutý schátralý dom či kaštieľ, má svojho majiteľa. Veľa ľudí si neuvedomuje, že ak sú niekde v dome, v areáli alebo v oplotenom priestranstve, nachádzajú sa na súkromnom pozemku a to už máme dočinenia aj s príslušnými zákonmi.

Lovci duchov na hrade Svojanov v Českej republike

Zapájajú sa majitelia pozemkov alebo budov priamo do vašej vyšetrovacej činnosti?

Niekedy áno. Vieme ich oceniť najmä vtedy, ak potrebujeme o danom mieste získať viac informácií. Niektoré z nich totiž ani internet nepozná, obzvlášť, ak potrebujeme veľmi cenné detaily. Tie si potom spojíme s výsledkom vyšetrovania. A práve tieto detaily sú častokrát pre nás veľmi rozhodujúce.

Môžete mi prosím opísať prístroje, ktoré používate na komunikáciu s duchmi? Dajú sa bežne zohnať? (Americkí lovci duchov napríklad používajú tzv. Translator, cez ktorý duch komunikuje tak, že sa na displeji zobrazí slovo, indícia…)

Máš na mysli prístroj Ovillus. Chceme ho tiež, má však jednu chybičku. V pamäti si nesie anglický slovník, my by sme museli nakonfigurovať slovenské slová. Našou bežnou súčasťou sú kamery s nočným videním, na nich je lepšie viditeľný určitý objekt, prípadne tieň, ktorý pomôže k zobrazeniu alebo aspoň obrysu ducha. Okrem toho máme aj diktafóny. Čo ľudia na našich videách nevidia a neuvedomujú si je fakt, že najskôr sa pýtame otázky, necháme duchovi priestor, aby odpovedal, ak chce a následne si záznam musíme opäť prehrať. Vtedy hľadáme určité slová alebo náznaky, ktoré nie sú bežným uchom počuteľné.

Máme aj prístroj Spirit box. Je to vecička, ktorá funguje na základe FM a AM vĺn, ktoré sa točia vo veľkej rýchlosti. Hlas ducha tu počujete cez niekoľko vĺn a je zreteľne rozpoznateľný. Súčasťou našej výbavy je aj širokospektrálny fotoaparát, ktorý by mal vedieť odfotiť ducha, čo sa nám už raz aj podarilo. Videli sme obrys nôh od zeme, obraz sa strácal asi v polovici tela. Tiež máme prístroj s názvom K2, ktorý meria silu energie na určitých miestach a zosilovač hlasu. Hlas ducha totiž niekedy znie veľmi ticho a je potrebné ho prispôsobiť ľudskému uchu, aby sme vedeli jeho informácie analyzovať.

Na akcii v kaštieli Dobrá Voda v obci Chtelnica

Internet ponúka rôzne aplikácie pre smartfóny. Niektoré z nich údajne dokážu zachytiť prítomnosť ducha (napr. aplikácia Spirit Talker Ghost Detector) Podobné aplikácie sa však prezentujú iba ako nástroje pre zábavu. Čo si o tom myslíte? Je podľa vás vhodné, aby sa komunikácia s duchom brala iba ako zábava?

My to vnímame podobne. Veľa aplikácií funguje iba tak „akože.“ Preto používame iba overené prístroje, ktoré sú na to určené.

 Bol moment, kedy ste si povedali – Dosť? Stačilo?

Či bol? No určite bol a nie jeden! Po nich zazneli slová typu: Ja už tam nejdem, bojím sa. Ale akosi sa vždy vzchopíme a ideme ďalej. V podvedomí sme pripravení na to, že podobné veci sa stávajú, hoci najväčšia pravdepodobnosť, ako sa na vás duch nalepí, je strach. Máme ho každý jeden. Nikdy nevieme, čo nás čaká, ale keď už sme v teréne, musíme bojovať. No ľudia v našom tíme sú skvelí, všetko si uvedomujú, je im jasné, čo všetko sa môže stať a plne to akceptujú.

Nestalo sa vám, že vás duchovia prenasledovali aj doma, keď sa vypli kamery?

Veru áno, stalo. Mne osobne. Mal som doma nejakého dobrodruha – a to som zásadne proti tomu nosiť si prácu domov. Musím však priznať, že to bolo zaujímavé.

Čo sa stalo? Ako sa duch prejavoval?

Počul som, ako sa v kuchyni hýbu veci. Každý večer, keď som si ľahol večer do postele som cítil, že pri mne ktosi stojí. Okrem toho som sa tri dni po sebe budil v noci  vždy v rovnaký čas – pár minút po druhej a cítil som, že ma ktosi udrel do chrbta. Preto hovorím, že ak ideme na akciu, tak s čistou hlavou dnu a čistou hlavou von. Máme to ako osobnú mantru, chránidlo, zabraňujúce, aby sa na nás žiaden duch nenalepil.

Myslíte si, že nás duchovia vidia? …Vychádzajúc z toho, že je to odlišná forma energie, ktorá kmitá na inej frekvenčnej hladine, ako náš hrubohmotný svet.  A cítili ste pri ich hľadaní duchov ich typické príznaky – napr. náhla zmena teploty hneď vedľa vás, cudzie myšlienky vo vašej hlave?

Myšlienkové pochody podobného charakteru máme takmer vždy. Je to úplne normálne. Veď skúste si predstaviť, že ste o polnoci v bývalej psychiatrii… je to horšie ako z najhoršieho sna. Ale my sme si už časom zvykli, vycvičili si psychiku a vieme to už obstáť. Najčastejšie sa nám stáva náhla a prudká zmena teploty. Zježenie chlpov, keď netušíte, prečo.

Duchov je viacero. Podľa mňa sú takí, čo o vás vedia. Tí vás sledujú a snažia sa s vami spojiť. Potom sú takí, čo existujú vo svojom svete a je dosť možné, že ani netušia, že sú mŕtvi. Vtedy sa stane, že na nahrávkach máte slová, ktoré vôbec nemusia súvisieť s vašou otázkou. Pri niektorých akciách sa nám stalo, že duchovia pohli predmetmi. Predpokladáme, že je to jedna z foriem, ako dať o sebe vedieť. Aby sme vedeli, že sú tu.

Mnohí ľudia reagujú na tému hľadania duchov úškrnom, neveriacky. Je aj vo vašom okolí takýto skeptik, ktorého ste presvedčili?

Skeptika nikdy nepresvedčíte, skeptik je skeptik. Aj moja manželka je taký neveriaci Tomáš. No stalo sa nám už niekoľko vecí, ktoré ju zaskočili. Stretli sme však aj ľudí, ktorí presne v duchu porekadla: Nezažiješ-Neuveríš – za nami prišli a zdôverili sa nám so svojou mysterióznou skúsenosťou.

Aké sú vaše plány pre tento rok?

Joj, plánov je veru veľa. Tým, že všetci pracujeme, musíme zosúladiť naše aktivity aj časovo. Preto chodíme na akcie cez víkend. Chceme ísť do Čiech, ku našim susedom. Radi by sme prišli konečne aj na východ, čo samozrejme závisí aj od okolností, financií, atď. Ak by sa našiel pre nás sponzor, radi by sme vyskúšali aj zahraničie. Napríklad Írsko alebo Nemecko. V Rakúsku máme vyhliadnutý istý opustený hotel, ktorý slúžil ako pôrodnica  Nacistov počas II.svetovej vojny. Dá sa cestovať všade, len treba peniaze.

Ako by ste sa chceli posunúť ďalej?

Chceli by sme spoločne s niektorou slovenskou televíziou vytvoriť unikátny projekt lovcov duchov. Bohužiaľ, zatiaľ nebol z druhej strany vážny záujem. Je to škoda. Pre nás je dôležité spoločne fungovať ďalej. Zlepšovať techniku, byť bližšie k duchom. Rozšíriť miesta, ktoré na Slovensku navštívime.

Schátraný slovenský unikát – zámok v Holíči

Ak by sa náš čitateľ ako úplný amatér chcel venovať hľadaniu duchov, čo by ste mu odporučili? Kde začať a s akou finančnou investíciou do techniky má počítať?

V otázke financií treba počítať s počiatočným vkladom minimálne 1000 Eur, no čím lepšia technika, tým je drahšia. Na začiatok si musíte kúpiť kameru, diktafón, počítač a to je iba začiatok. Každý špás niečo stojí, to platí aj v tomto prípade.

Loviť duchov to nie je len tak. Treba si veľmi dobre uvedomiť, do čoho idete. Potrebujete k tomu tím ľudí, na ktorých sa môžete spoľahnúť. Nechodiť na akcie sám, pretože je to aj o bezpečnosti nášho fyzického  tela. S duchovnom sa nezahráva a niekedy môže ísť naozaj do tuhého. Aj my máme rešpekt. Treba si uvedomiť, kde začať, mať odhodlanie. Isté je, že ak sa už raz pustíte do lovenia duchov, zmení vám to život. Spoločensky, morálne, duchovne. Začnete život vnímať v inej dimenzii.

Foto: Archív skupiny Slovak Ghost Hunters