Zemetrasenie vo východnej Afrike viedlo k vytvoreniu obrovskej trhliny, ktorá sa môže kedykoľvek začať rozširovať. Denník Daily Star  uvádza, že v budúcnosti by to mohlo viesť k pretrhnutiu afrického kontinentu. Pritom sa odvoláva na tvrdenia kenského geologa Davida Ahedu. 

“Hlboká prasklina rozbije Afriku na dve časti. Zistili sme, že jedna časť zemskej kôry – somálska doska – sa vychýlila z osi o 2,5 centimetrov. V blízkej budúcnosti, ak bude pokračovať, príde z nubianskej litosférickej dosky, “povedal Ached.

Dodal, že teraz je potrebné starostlivo preskúmať terén, aby sme určili miesta pre bezpečnú výstavbu ciest a budov.

Incident sa vyskytol na území Kene, ktorá je súčasťou údolia východnej Afriky. Hĺbka trhliny je asi 20 metrov a šírka je 15 metrov. Medzitým miestni obyvatelia začali opúšťať domy, ktoré sa nachádzali v blízkosti zlomu.

“Zostať tu, by znamenalo smrť pre mňa aj mojich susedov,” povedala 72-ročná Mary Wambuiová, ktorej v priebehu zemetrasenia sa rozlomil dom doslova na polovicu.

Východoafrické útesové údolie je veľká reliéfna formácia, ktorá vznikla v mieste pretrhnutia zemskej kôry v dôsledku jej predĺženia alebo pozdĺžneho posunutia.

 

Zdroj: youtube.com | Foto: flickr.com; jpl.nasa.gov