Nočnú oblohu nad Ruskom ožiarila obrovská ohnivá guľa. Údajne to bol asteroid. Presnejšie za tento rok najväčší asteroid, ktorý sa dostal do atmosféry našej planéty. Ale čo je na celej záležitosti najdesivejšie: NASA túto potenciálnu hrozbu jednoducho prehliadla a nevydala žiadne varovanie! Môžeme vôbec tejto organizácii veriť?

V ranných hodinách 21. júna veľký vesmírny objekt prenikol do zemskej atmosféry a explodoval nad Ruskom.

Podľa tvrdení NASA  ohnivá guľa vstúpila do atmosféry rýchlosťou 14 km /s. Asteroid bol taký horúci, že okoliu odovzdal  2,8 kilotóny energie, keď narazil do atmosféry.

Štyri metre široký asteroid bol videný v ruských mestách Kursk, Lipetsk, Voronzeh a Orel a zvukový rozmach mohol byť počuť od desiatok kilometrov ďaleko.

Medzinárodná meteorologická organizácia napísala: “Táto udalosť bola zachytená na videu a spôsobila veľkú pozornosť verejnosti. Incident  hlásili svedkovia z miest Kursk, Lipetsk, Voronzeh a Orel. Mnohí z nich hlásili hlasný zvukový rozmach. ”

Táto udalosť prichádza len týždeň po tom, ako NASA pripustila, že jej technológia a stratégia, ktorú používa pri identifikovaní asteroidov, ktoré by mohli naraziť na Zem, nie sú úplne spoľahlivé.

Správa, ktorú vydala Národná rada pre vedu a techniku, naliehala na úradníkov, aby ponúkli väčšiu ochranu pred potenciálne nebezpečnými vesmírnymi horninami.

V roku 1908 malý asteroid vybuchol nad sibírskym Tunguskom a zničil lesy po okruhu 800 míľ – teda aspoň podľa toho, čo dodatočne zistili odborníci.

Zatiaľ čo NASA zaznamená 95 percent asteroidov, ktoré by mohli predstavovať riziko pre našu planétu, zostávajúcich päť percent by mohlo priniesť ľuďom rovnaký osud ako dinosaurom.

V dôsledku toho experti tvrdia, že je potrebné urobiť viac a incident Tunguska vnímať ako odstrašujúci príklad.

Správa zostavená úradmi vrátane NASA a Bieleho domu uvádza, že ak by sa to stalo v meste, ako je New York, mohlo by to zabiť milióny ľudí.

 

Zdroj:express.co.uk| Foto: express.co.uk; youtube.com