Vedci vykonali štúdiu a zistili, že v starovekom Egypte mohli urobiť mumifikáciu už dlho pred všeobecne akceptovaným termínom. Ako sa ukázalo, prvé múmie sa objavili tisíc rokov pred dynastiami faraónov.

Odhalenie sa uskutočnilo vďaka turínskej múmii, uloženej v egyptskom múzeu v Turíne. V tejto inštitúcii sa nachádza od roku 1901, ale na rozdiel od ostatných, nepodliehala ochrane. Teda bolo možné prastarý objekt podrobne študovať za pomoci najmodernejších technológii.

Po podrobných výpočtoch výsledkov analýz bolo možné zistiť, že vzorka sa líši od ostatných exponátov. Predtým sa predpokladalo, že vysušené pozostatky patria  mužovi, ktorý zahynul v púšti vo veku 20 až 30 rokov.

Teda, že proces mumifikácie prebehol náhodne, prirodzenou cestou.  No nové údaje priniesli šokujúce zistenia. Na tkanivách sa zistilo zloženie cukru, zmesi gumy, ihličnatého stromu a rastlinného oleja. V určitých pomeroch má antibakteriálne vlastnosti. Takže mŕtvy mladík bol balzamovaný.

Podľa odborníkov je tento nález veľmi dôležitý, pretože dokázal zistiť úroveň znalostí obyvateľov starovekého Egypta. V tejto oblasti sveta dokázali urobiť múmie dlho predtým, ako sa objavili dynastia faraónov. Vek exemplárov z Turína presahuje 3500 rokov. Navyše nebol z centrálnej časti krajiny, ale prišiel z Horného Egypta. To znamená, že mŕtvoly by mohli byť balzamované na omnoho väčšom území krajiny.

Zdroj: actualnews.org | Foto:youtube.com