Na pobreží v Anglicku sa našla čeľusť, pravdepodobne najväčšieho zviera na svete a to v celej histórii planéty Zem.  Materiály štúdie sú publikované v publikácii PLOS One. Fragment čeľuste bol objavený výskumníkom Paul de La Salle na brehu rieky v Somersete, v Anglicku.

Tento vzácny nález bol údajne nájdený náhodou, pri prechádzke po pláži..

“Najskôr sa mi zdalo, že som objavil kúsok podivne tvarovanej skaly. Iba potom, čo som vyčistil hornú vrstvu bahna a piesku  rukávom sa ukázalo, že pod ním je silná kosť. Objav ma ohromil, pretože fragment bol neuveriteľne veľký, “tvrdí vedec.

Pravdepodobne kosť patrí do druhu saltrasaurov. Tieto plazy vodného vtáctva obývali oceány planéty približne pred 200 miliónmi rokov.

Vedci tvrdia, že v ich ére boli saltrasaury najväčšie zvieratá na svete, ale aj v neskorších obdobiach mohli konkurovať ostatným držiteľom rekordov.

Priemerná dĺžka jednotlivca tohto poddruhu bola dlhá 22-25 metrov, s hmotnosťou niekoľkých desiatok ton.

Na rozdiel od iných plazov vodného vtáctva, saltrasaury sa podobali žralokom alebo delfínom na vonkajšej strane, bez dlhého a pohyblivého krku.

Súdiac podľa veľkosti kosti, mohol saltrasaurus úplne prehltnúť teenagera, mal extrémne ostré zuby, dlhé až 13 cm a lovil iné vodné vtáctvo vrátane svojho druhu.

Pozoruhodne neskôr žili dinosaury, ktorých veľkosť údajne presahovala veľkosť saltrasaurov. Avšak výpočet výskumníkov na základe TOHTO  objavu tento názor výrazne podkopáva.  A to bez toho, aby sa brali do úvahy hypertrofované krčné stavce, ktoré sú charakteristické napríklad zo sauropód.

Zdroj: kriptozoo.ru | Foto: kriptozoo.ru; youtube.com

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk