Jaskyňu so starobylými skalnými maľbami, ktorú zanechali predstavitelia mayskej civilizácie, objavili archeológovia na polostrove Yucatán . Podľa The Latin American Herald Tribune je tento objav nesmierne dôležitý .

Yucatan bol centrom mayskej kultúry od štvrtého do desiateho storočia. Vedľa písania, architektúry a exaktných vied venovali Mayovia značnú pozornosť maľbe, ktorej význam spočíval  nielen v dekoratívnej funkcii, ale aj v náboženských a symbolických vzoroch.

“Mayovia umiestňovali svoje kuriózne kresby väčšinou na steny- ako sme zistili z analýzy niekoľkých vzoriek  z ich maľby. No až doteraz sa nám úplne nedarilo predstaviť si akou technikou nanášali farby. Mimochodom,  Mayovia boli celkom aktívni experimentátori – výborne ovládali metódy  získavania veľkého množstva farieb a odtieňov , “hovorí archeológ Sergio Grozjan Abimerhi, vedúci expedície, ktorej sa podarilo objaviť nové vzorky starovekých kresieb.

Jaskyňa, ktorú našla skupina Abimerhi, je na východe Yucatanu a má hĺbku dvanásť metrov. Steny jaskyne sú pokryté mnohými obrazmi zvierat a vtákov, ako aj zložité vzory, postavy ľudí a odtlačky prstov. Na obrazcoch, podľa archeológov, možno badať obrovské množstvo detailov, takže preich komplexné štúdium bude nejaký čas trvať.

Zdroj: planet-today.com | Foto: youtube.com