Water Creature Fantasy Siren Mermaid Mystical

Čo myslíte – patria morské panny naozaj iba do rozprávok? Sú produktom bujarej fantázie námorníkov a starých báb? Ak ste tomu verili, možno svoj názor prehodnotíte. V niektorých svetových múzeách sa totiž nachádzajú mimoriadne zaujímavé kostry, ktoré či chceme, alebo nie, až nápadne pripomínajú krásky s plutvou namiesto nôh. 

Všetky nálezy, ktoré vám predstavíme, boli predmetom serióznych vedeckých skúmaní, o ich pravosti sú preto odborníci stopercentne presvedčení. Znamená to teda, že všetky tie rozprávky o morských pannách, ktoré deťom čítame, skutočne vychádzajú z pravdivého základu? A krivdili sme histórií, keď sme jej neverili?

1/ Morská panna v múzeu v Copenhagene

V múzeu v dánskom Copenhagene sa nachádza kostra bytosti, ktorú náhodou objavil roľník pri orbe svojho políčka v lokalite Haraldskaer. Rádiokarbónovou technikou merania vedci zistili, že v kostiach nesie stopy prvkov, typických pre ázijské krajiny, kde sa pravdepodobne bytosť “narodila.” Potvrdzuje to i tvar jej lebky. Vek kostí poukazuje na mladú ženu, vo veku približne 18 rokov. Merala 180 cm. V čase nálezu mala na hlave dlhé vlasy, v ústnej dutine zachovalé zuby s výrazne ostrými rezákmi, bez známok opotrebenia. Kostre chýba jedna ruka. Predpokladá sa, že ju poškodil roľník počas orby.

Ako a kedy priplávala do dánskych vôd, nie je známe.

2/ Morská panna z Fidži

Okolo roku 1822 vylovili rybári v pobrežných vodách ostrova Fidži zvláštny úlovok – rybočloveka. Bytosť, spolovice ryba, spolovice humanoid, už vtedy rozvírila novinársku obec a stala sa predmetom obchodovania na čiernom trhu. Viackrát zmenila majiteľa, neskôr ju vystavovali v rôznych múzeách. To posledné, v ktorom sa panna nachádzala, za záhadných okolností zhorelo a záhadne zmizol aj nález. O niekoľko desaťročí ho – rovnako záhadne – našli.

Kreatúra je vystavená v Múzeu archeológie a etnológie Harvardskej univerzity v Massachussets, USA. Odborníci si myslia, že práve takto vyzerali bytosti, v legendách označované ako sirény. Svojím kvílivým hlasom vábili námorníkov do plytkých a skalnatých morských vôd, kde muži našli krutú smrť.

3/ Morská panna z Indie

Ďalší nález morskej panny sa nachádza v indickom meste Chennai, no kurátor múzea ju odmieta verejne vystavovať. Nie že by bola tak krásna…. skôr naopak. Nie je jasné, kedy a kto spomínaný zaujímavý “úlovok” z hlbín mora vylovil, traduje sa dokonca, že ju vyplavilo tsunami. Dodnes patrí medzi najkontroverznejšie nálezy indických múzeí.

Zdroj: www.pinterest.com, www.travelingboomer.com, www.wikipedia.org  | Foto: www.pinimg.com, www.youtube.com, www.pinterest.com, www.wikimedia.org