Archeológovi, ktorý pomohol objaviť pozostatky kráľa Richarda III. V Leicesteri, pripadla ďalšia významná úloha. Mal zistiť identitu bezhlavej kostry, ktorá sa nachádza v Jamestone, USA. Predbežne sa predpokladalo, že objavené pozostatky patria Georgovi Yeardleymu.

Britský sir George je považovaný za spasiteľa Jamestownu – prvú britskú kolóniu v Amerike.

Keď prišiel v roku 1609, kolónia bola v troskách. Situácia sa tak hrozivo vyhrotila, že tých zopár ľudí ktorí neboli zabití domorodcami, alebo nepomreli od hladu sa  uchyľovali kvôli prežitiu ku kanibalizmu.

Sir George však situáciu obracal zavedením nových zákonov založených na anglickom súdnom systéme a založil zhromaždenie Virginie, prvú reprezentatívnu vládu v Amerike.

Archeológovia, ktorí vyhĺbili oblasť, teraz veria, že našli pozostatky Sir George a zavolali doktorku Turi Kingovú z Leicesterskej univerzity, aby potvrdili svoju hypotézu.

Kostra bola nájdená v centrálnej uličke kostola a odhaduje  sa, že má 39 rokov- vek v ktorom zhodou okolností zomrel aj Sir George.

Profesor King povedal: “Je to obrovská česť byť zapojený do projektu a dúfajme, že pomôžeme identifikovať predpokladané pozostatky Sir George Yeardley. Jamestown je jedným z najznámejších archeologických miest v histórii USA a Yeardley dohliadal na prvú reprezentatívnu organizáciu Virginia. To je považované za rodisko americkej demokracie.“

“Rovnako ako v prípade kráľa Richarda III., Dúfam, že vyradiť DNA z pozostatkov a zápasiť s živými príbuznými ako súčasť dôkazov, aby som ich identifikoval ako pozostatky jedného z zakladateľov americkej demokracie.”

Hrob bol zosúladený s nadáciou kostola, čo naznačuje, že bolo vykopané predtým, než bola budova zničená v rokoch 1639 – 12 rokov po smrti sira Georgea.

Tím bude teraz hľadať živých potomkov Sir George, aby mohli porovnávať DNA.

Prof Kevin Schurer z lekárskej univerzity povedal: “Hľadanie konkrétnych príbuzných, ktorí zdedili niektoré typy DNA po mnoho generácií, je vždy výzvou, ale dúfam, že dokážeme nájsť potrebných súčasných vzdialených príbuzných. Sir George Yeardley bol ústredným predstaviteľom vývoja toho, čo sa stalo Spojenými štátmi americkými a tak by sme mali byť schopní pozitívne identifikovať kostru, to by bolo obrovský úspech.”

Zdroj: express.co.uk | Foto:youtube.com