Homo floresiensis – alebo viac hovorovo “hobiti”. Tento výraz si väčšina ľudí spája s fantasy ságou „Pán prsteňov“ a teda s fikciou a rozprávkou. Ale hobiti skutočne existovali. Ešte pred  13 – timi rokmi našli odborníci pozostatky  deviatich vzrastom drobných, ale inak veľmi človeku podobných stvorení na ostrove Flores, ostrov na Filipínach. A teraz vraj odhalili tajomstvo pôvodu týchto malých tvorov.

Výskumníci nakoniec objavili dôkazy, ktoré objasnili pôvod hobitov.

Predpokladalo sa, že malá rasa ľudí žila približne pred 12 000 rokmi, ale dôkladná analýza kostí ukázala, že najnovší objav kostí sa datoval pred 60 000 rokmi, zatiaľ čo hobitie kamenné nástroje boli považované za staré 50 000 rokov.

Najnovšie dôkazy však ukazujú, že tajomné stvorenia existovali pred najmenej 700 000 rokmi.

Predpokladalo sa, že ranní ľudskí predkovia by nemigrovali až na Filipíny, ale objavovanie starých kamenných nástrojov a pozostatkov mŕtveho nosorožca objaveného na ostrove Luzon naznačujú niečo celkom iné.

Gerrit van den Bergh, paleontológ na univerzite vo Wollongongu, ktorý je spoluautorom práce, povedal: “Naša hypotéza spočíva v tom, že predkovia” hobitov “pochádzali zo severu, namiesto toho, aby cestovali na východ cez Jávu a Bali.”

To by naznačovalo, že ľudia prekročili masívny oceán, aby sa dostali na ostrov, ale to možno nebolo úmyselné.

Dr. van den Bergh dodal: “Možno narazili na tsunami, ktoré ich vhodilo na otvorené more.  – tieto druhy náhodných udalosti sú pravdepodobne zodpovedné za takéto pohyby ľudí a zvierat.

Táto oblasť je tektonicky aktívna, takže tsunami sú bežné a každých 100 rokov sú mimoriadne intenzívne. Ak sa pozriete na fosílne a nedávne fauny, uvidíte, že pri prechode zo severu na juh dochádza k ochudobneniu.

Na Luzone nájdete fosílie stegodónov (príbuzných slonov), slonov, obrovských potkanov, nosorožcov, jeleňov, veľkých plazov a druhov vodných byvolov. Naproti tomu na Flores sa našli stegodóny, draci Komodo, ľudia a obrovské potkany, to je všetko.

“Ak sa zvieratá dostanú na tieto ostrovy náhodou, vstupujúc do mora a po sútokoch na juh, potom by ste očakávali, že na juhu budete mať menej druhov, ktoré by ste našli – a to je to, čo vidíme.”

Napriek tomu zostáva nejasné, ako sa títo pravekí ľudia mohli vyvinúť do hobitov, a zostali takí maličký

Najpravdepodobnejšou teóriou je, že ľudia, ktorí dosiahli ostrovy, sa v priebehu niekoľkých generácií zmenili v procese, ktorý je známy ako “ostrovné zakrpatenie”, v ktorom sa živočíšne druhy zmenšujú v priebehu rokov, keď sa zásoby potravín na izolovanom ostrove zmenšujú.

Zdroj: express.co.uk | Foto: express.co.uk

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk