Dlhé desaťročia to bolo synonymum nevysvetliteľného tajomstva. Najzáhadnejšie miesto na Zemi. Jedna z prvých vecí, ktorá vám napadne pri slovnom spojení „paranormálne javy“. Vedci boli bezradný, jedna komplikovaná teória striedala druhú. Vysvetlenie bolo pritom jednoduché- celý čas sa jednalo o podvod.

 

O ktorú záhadu budú odteraz fanúšikovia nadprirodzených síl ukrátení? No predsa o úžasnú záhadu Bermudského trojuholníka.

Nevysvetliteľné javy (?)

Pripomeňme si, že Bermudský trojuholník je veľká oblasť Atlantického oceánu medzi Floridou, Portorikom a Bermudami. Správy o tajomných javov sa datujú od roku 1945. Od tých čias sa pravidelne objavovali desivé správy o stratených lietadlách a lodiach.  Ich počet dosiahol hodnotu 75. No nie je to strašidelné?

Úprimne povedané: ani nie. Stačí sa na celú záležitosť pozrieť trošku globálne.

Lietadlá a lode miznú na mori neustále. A priestor Bermudského trojuholníka sa v tomto skutočne priveľmi neodlišuje od iných častí sveta-  zo štatistického hľadiska nie je tento región vôbec výnimočný.

Prečo Bermudský trojuholník

Vlastne až v poslednom čase sa objavujú teórie, ktoré nikto nečakal- a síce, že žiadna záhada neexistuje. Jedinou záhadou ostáva, prečo je teda Bermudský trojuholník taký známy? Veď existuje toľko prirodzených mechanizmov, ktoré môžu spôsobiť, že  vody oceánu naveky pochovajú loď. Tak prečo sa práve nad Bermudským trojuholníkom zamýšľajú doslova celé generácie na celom svete?

Mýtus Bermudského  trojuholníka začal, keď niekoľko významných vojenských konvojov – a ich následných záchranných misií – sa v tejto oblasti medzi prvou a druhou svetovou vojnou stratilo.   V skutočnosti na tom nebolo nič tak prekvapivé, ak sa vezme do úvahy hrozné počasie a menej rigidné lode. Ani fakt, že sa nenašli telá posádky, či trosky vrakov nie je dôkazom žiadneho paranormálneho javu. Silné morské prúdy a hlboké dno jednoducho urobia svoje.  Ani dnes sa trosky lietadiel a lodí často neobjavia, napriek obrovskému pokroku v oblasti prieskumu a sledovacích technológií.

Zrod legendy

Ale legenda predsa len vznikla a stalo sa to takto. V roku 1950 sa Jones, dovtedy neznámy spisovateľ, rozhodol zarobiť. Pre tento účel si vybral práve spomínané udalosti.  Napísal článok o Cyclops  – loď stratená na mori v roku 1918. Pridal zdanie tajomstva a nadprirodzena názvom  “Čertovo more”.

Od tej doby prichádzali nové a nové správy o stratených objektoch. Pritom mnohé zo „stratených“ lodí, či lietadiel nikdy neexistovali a mnohé sa časom bez ujmy objavili s úplne nudným vysvetlením…

Takže ako to vyzerá fake nie je typický len pre túto dobu 🙂

Zdroj: iflscience.com; brightside.me | Foto: acreelman.blogspot.sk; flickr.com; it.wikipedia.org; pixabay.com

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť