Pred viac ako 50 rokmi našiel pastier sedem zvitkov v jaskyniach Qumran v Júdskej púšti západného brehu Jordánu, v blízkosti Mŕtveho mora. Nález tvoril rozsiahlejší rukopis, ktorý sa stal známym ako zvitky z Mŕtveho mora. Teraz izraelskí archeológovia využili  technológiu vyvinutú NASA na odhalenie ďalších informácií skrytých v Mŕtvom mori.

Nájdené dokumenty obsahujú biblické a nebiblické príbehy a ponúkajú vedcom letmý pohľad do minulosti a vrhajú nové svetlo na abrahámské náboženstvo.Teraz experti používajú technológiu NASA, aby poskytli nový pohľad na historické texty

S využitím tejto technológie mohol úrad pre starožitnosti v Izraeli analyzovať desiatky fragmentov zvitkov z Mŕtveho mora a objavovať “stopy atramentu na mnohých fragmentoch, ktoré neboli viditeľné voľným okom”.

Novo objavené texty boli identifikované ako súčasti kníh Deuteronomie, Leviticus a Jubilees, tiež známe ako Lesser Genesis.

Fragmenty boli tiež objavené z The Temple Scroll, najdlhšie zo všetkých listín z Mrtvého mora a poskytuje informácie o tom, ako správne vykonávať služby chrámu.

Celkovo bolo z 11 rôznych jaskýň objavených viac ako 1000 starých rukopisov.Hoci sa zachovali už približne 2000 rokov, vedci si stále nie sú istí, kto boli pôvodnými autormi.

Vo vyhlásení izraelského úradu pre starožitnosti sa uvádza: “V rámci projektu je každý z tisícov fragmentov zvitkov z Mŕtveho mora zobrazený s cieľom sledovať jeho stav a sprístupniť verejnosti najlepšie možné obrazy.”

Jeden z objavených fragmentov nemožno pripísať žiadnym známym rukopisom.Toto vyhlásenie dodáva: “To vyvoláva možnosť, že patril k ešte neznámemu rukopisu.”

Oren Ableman z Autorského úradu pre starožitnosti a hebrejskej univerzity v Jeruzaleme povedal Haaretzovi: “Čo bolo zaujímavé pre tento konkrétny fragment je, že by som mohol povedať, že rukopis nie je identický s inými fragmentmi tohto typu scenára…To ma vedie k myšlienke, že máme rukopis, o ktorom sme doteraz nevedeli.”

Zdroj: express.co.uk | Foto: express.co.uk; commons.wikimedia.org; pixabay.com; publicdomainpictures.net

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk