Je možné, aby bol pápež tehotný? Jedine v prípade, ak by bol ženou. A je možné, aby porodil priamo na ulici? To si už poklepete prstom na čelo, však? Napriek tomu, že to znie neuveriteľne, pápež ako žena skutočne existoval a jej pôrod priamo počas slávnostnej ceremónie dokázateľne tiež. 

Existenciu, ako aj životný príbeh tejto odvážnej ženy Vatikán považuje za kontroverznú ľudovú legendu, no úplne poprieť ju nemôže. História totiž nepustí a odhaľuje nám jej úžasný príbeh…

John Anglicius – žena s dvoma tvárami

Joanna sa narodila v Nemecku a ako dvanásťročná sa zamilovala do miestneho mnícha. Láska k nemu ju dohnala ku lži – ostrihala si vlasy, prezliekla mužské šaty a zaklopala na dvere kláštora s túžbou hľadať vieru. Ako mladému novicovi Joanovi sa jej to aj podarilo. Cez deň Joan poslušne študoval vieru, latinčinu a gréčtinu a v noci so svojim milencom iné veci… Onedlho sa však na podvod prišlo a dvojica musela pred cirkevným trestom ujsť.

Na úteku cez Rím však mladý milenec zmizol a Joanna zostala sama. Výhody slobodného “mužského” života zneli mimoriadne lákavo a tak opäť vstúpila do kňazských radov ako John Anglicius – vzdelaný, výrečný, ambiciózny a charizmatický. Jeho kariéra rýchlo stúpala – najskôr ako tajomníka kúrie a neskôr kardinála. Verejnosť si ho mimoriadne obľúbila a tak nečudo, že žiadala jeho povýšenie.

Kardinál John Anglicius sa oficiálne stal pápežom Jánom VIII. Svoje tajomstvo uchovával dva roky, sedem mesiacov a štyri dni. Počas jednej z ceremónií, kedy vychádzal z Baziliky sv. Petra na ulicu Via Sacra, vystupoval na koňa, no vtom sa zrútil na zem a v pôrodných bolestiach priviedol na svet chlapca. Obecenstvo zostalo v šoku, “zázrak” akosi neprišiel vhod…Ľudia priviazali ženu a novorodenca za nohy o konský chvost a ukameňovali.

Nasledujúci pápež prikázal meno svojho predchodcu okamžite zmazať zo všetkých úradných listín. Povesť cielene zdiskreditovali a zamietli pod prah ako kontroverznú fámu, ústnu legendu či výmysel. Nitky dôkazov sa však i napriek tomu zachovali.

Dodnes sú v pápežskej histórií biele miesta. Medzi rokmi 855 a 858 nachádzame tri roky, v ktorých údajne žiaden pápež nevládol. Tieto roky však patrili Jánovi VIII. Ženu na pápežskom stolci opisujú i viacerí životopisci a historici svojej doby. Na mieste, kde žena – pápež priviedla na svet dieťa, dodnes stojí nápis: ‘Petre, Pater Patrum, Papisse Prodito Partum’ (Peter, Otec všetkých pápežov, požehnaj dieťaťu z pápeža – ženy).

Sedia stercoraria

Všetci nasledujúci pápeži, ktorí zasadli po tejto udalosti na svoj trón, museli podstúpiť test overenia pohlavia pomocou stoličky Sedia Stercoraria. Ohmatávací stolec sa dodnes nachádza vo vatikánskom múzeu a skutočne bol primárne určený na to, aby poverené osoby ohmatali pohlavie novozvolenej hlavy katolíckej cirkvi. (I keď je zaujímavé, že múzeum neuvádza k tejto netradičnej stoličke žiaden popis).

Zdroj: www.wikipedia.org, www.ranker.com, www.matrixbob.com  | Foto: www.wikimedia.org, www.pixabay.com, www.youtube.com, www.flickr.com