Na území mexického štátu Quintana Roo objavili speleológovia najväčšiu zaplavenú jaskyňu na svete. 347 km dlhá trhlina sa nachádza na polostrove Yucatán. V rámci štúdie experti z Národného antropologického ústavu našli dve jaskyne: Dos Ochos a Sak-Aktun.

Spočiatku boli výklenky považované za oddelené, až 10. januára odborníci našli kanál spájajúci obe “komnaty”. Preto sa ” Sak-Aktun ” stalo najväčšou podvodnou jaskyňou, ktorá sa na Zemi nachádza.

Výskum vedcov trval 10 mesiacov. Najskôr bola najväčšou jaskyňou štrbinou Yucatanu– systému Oaxes Bel Ha , ktorý sa nachádza v blízkosti mesta Tulum . Teraz je na druhom mieste, keď ho pomyslene „predbehol“ Sak-Actunu. Hĺbka podvodnej štrbiny je 20 metrov.

Vedci sa domnievajú, že objav Sak-Actun je najdôležitejšou udalosťou pre podvodný archeologický výskum. Počas ponorov našli vedci obrovské množstvo cenných artefaktov, vrátane vzoriek keramiky a artefaktov mayskej civilizácie.

Predtým sa dozvedeli o pyramíde Kulkan , v ktorej experti našli starobylú cestu Mayov. Podľa odborníkov  vedie k jaskyni, v ktorej stará civilizácia obetovala ľudí, aby si naklonila priazeň bohov.

Zdroj: archeology.com | Foto:youtube.com