NASA zápasí s tajomstvami Planéty 9 pomocou moderných ďalekohľadov a špičkových technológií. Ale dvaja výskumníci podstúpili fascinujúcu cestu časom, aby našli chýbajúcu planétu v slnečnej sústave.  

Duo z kráľovskej univerzity v Belfaste v Severnom Írsku sa vydali po stopách anglosaských predkov, aby sa dozvedeli niečo viac o  existencie super- zeme a zdieľajú svoje zistenia s verejnosťou.

Medivalista Marilina Cesario a astronóm Pedro Lacerda preskúmali množstvo prastarých tapisérií a zvitkov z čias temného veku, hľadajúc dôkazy o Planéte 9. Zamerali sa predovšetkým na zmienky o tomto vesmírnom telese v akomkoľvek historickom zázname.

Tieto dokumenty zahŕňajú umelecké zobrazenia komét, ktoré osvetľujú nočnú oblohu, a iné astronomické udalosti, ktoré zaujali pozornosť ľudí počas stredoveku.

Planéta 9 je obrovská ľadová planéta, o ktorej sa predpokladá, že je desaťkrát väčšia ako Zem a 20 krát ďalej od Slnka ako Neptún.

Teoretici sprisahania nedávno tvrdili, že exituje podobná planéta Nibiru, ktorá  23. apríla 2018 narazí do Zeme a spustí biblickú apokalypsu. Ale to sa, samozrejme nestalo.

A zatiaľ čo NASA teóriu o Planéte 9 stále skúma, existenciu Nibiru opakovane popiera, dokonca povedala, že sa jedná o obyčajný fake.

O existencii Planéty 9 naproti tomu kozmická agentúra predložila päť dôkazov.

Niektoré z týchto stôp sa týkajú gravitačného remorkéra Planéty 9, ktorý sa zdá byť znepokojujúco vzdialeným Kuiperovým pásom, kde sa nachádzajú ľadové predmety a tiahne sa od Neptúna von do hlbokého vesmíru.

No a u nás na Zemi, Cesario a Lacerda zorganizovali výstavu s názvom “Veselo sa na oblohe: Kométy očami Anglosasov”, ktorá kombinuje zistenia modernej astronómie s teóriami z temného veku.

“Máme bohaté historické záznamy o kométach v starých anglických, starých írskych, latinských a ruských, ktoré boli dlho prehliadané,” povedal Cesario pre Life Science.”Dávny stredoveký ľud bol fascinovaný nebesami, rovnako ako my dnes.”

Jeden z týchto dokumentov obsahuje správu o výtvore Halleyovej kométy z roku 1066, ktorá je zachytená aj v slávnej Bayeuxej Tapisérie – vyšívanej látke, ktorá sa rozprestiera na 7 metrov a zobrazuje udalosti okolo Normanského dobytia Anglicka.

Anglosasi  temného veku nazývali kométy “feaxeda” alebo “dlhosrsté hviezdy” podľa Queen’s University Belfast.

A napriek vnímaniu tohto obdobia ako nevedeckého, preukázali “skutočný záujem o astronómiu a pokus racionalizovať a systematizovať svet okolo seba”, povedal Cesario pre Life Science.

 

Zdroj: nypost.com | Foto: nypost.com; pixabay.com

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk