NASA skonsolidovala počas celých osemnástich rokov všetky zábery počasia na svete do dvojminútového videa, ktoré veľmi pôsobivo ukazuje ako veľmi sa  Zem zmenila. Fascinujúce video, založené na údajoch z databázy Worldview Data spoločnosti NASA, ilustruje účinky zmeny klímy a extrémnych poveternostných podmienok od roku 2000 až po súčasnosť.

echo adrotate_group(1);

Mimoriadne zábery boli zachytené technológiou NASA Spectroradiometer s miernym rozlíšením (MODIS) na palube satelitov Terra a Aqua NASA, ktorý začal v rokoch 1999 a 2002.

Niektoré zábery ukazujú, ako sa ľad z Arktidy stráca,čo napokon povedie k zmene klímy, nárast hurikánu Katrina v roku 2005 a následné záplavy a obrovský závoj dymu drifovanie smerom k pevnine Európe z Islandu, keď sopka Eyjafjallajökull vypukla, či následný chaos na kontinente.

Santiago Gassó, asociovaný výskumník s programom Goddard Earth Sciences Technology and Research spoločnosti NASA na Morgan State University v Baltimore, vysvetlil tento proces.

Povedal: “V 80. a 90. rokoch, ak by ste chceli pozrieť, povedzme, mraky pri kalifornskom pobreží, musíte zistiť čas roka, kedy je najlepšie sa pozerať na tieto mraky, potom umiestnite žiadosť o údaje o konkrétnom okne dní, keď ste si mysleli, že satelit prekročil oblasť. S týmito obrázkami by ste dostali fyzickú pásku a museli by ste ju vložiť do spracovateľského systému. Len potom by ste vedeli, či je obrázok použiteľný. Tento proces by trval niekoľko dní až týždne.”

Avšak vďaka snímkam z Worldview to možno dosiahnuť takmer okamžite.

Pán Gassó povedal: “Teraz sa môžete pozrieť na zábery v dňoch, týždňoch a dokonca rokoch v niekoľkých minútach v Worldview, ihneď nájsť obrázky, ktoré potrebujete, a stiahnuť ich na použitie.

 

 

Zdroj: youtube.com; express.co.uk | Foto:youtube.com

echo adrotate_group(3);