Ruský prezident Vladimír Putin pred pár dňami odhalil mimoriadne ambiciózne plány. Vyhlásil, že začiatkom roka 2019 vyšle na Mars niekoľko misií za účelom zistenia, ako rýchlo je možné kolonizovať červenú planétu. Rusi by tak boli prví, ktorí o živote mimo našej Zeme nielen rozprávali, ale sa o to i reálne pokúsili. 

echo adrotate_group(1);

Prezidentove vyjadrenia sú zrejme reakciou na neustále silnejúce predbiehanie v oblasti vesmírneho programu medzi USA, Čínou a Ruskom. Už minulý rok sa totiž Rusi pochválili, že majú technológie, vďaka ktorým sa na Mars dostanú rekordne už za šesť týždňov.

Nová éra života

Pre miestne médiá Vladimír Putin povedal: “Plánujeme bezpilotné a neskôr aj pilotované lety s posádkou na Mars. Neuspokojíme sa iba s lunárnymi expedíciami, objavovanie vesmíru rozšírime aj ďalej. Najbližšia misia bude veľmi skoro, už začiatkom roka 2019. Bude to začiatok novej éry života.”

Podľa Putina sa vedci budú primárne sústreďovať na póly červenej planéty, kde je možné očakávať vodu. Ak sa potvrdí, že voda z Marsu je po úprave použiteľná na pitné účely, Rusku už údajne nič nebude brániť v tom, aby v severnej časti planéty postavili prvú galaktickú stanicu. V nej budú špecialisti pracovať na výstavbe ďalších obytných staníc. “Ak táto misia ukáže pozitívne výsledky, potom nám už nič nebráni v kolonizovaní iných planét,” povedal Putin.

Putinov oznam prichádza na verejnosť potom, čo NASA predstavila svoj vesmírny program – MARS 2020. Tá však nie je v otázkach kolonizácie vesmíru taká optimistická, ako vyjadrujú Rusi. Kým Američanom “zhltne” vesmírna stratégia z rozpočtu 1,8 miliardy dolárov, rozpočet ruského programu si prezident zatiaľ nechal pre seba.

Čínsky vesmírny program je pre Rusov nepochybne veľkou výzvou. Koncom roka 2018 chce ázijský líder vyslať na odvrátenú stranu Mesiaca svoj prvý robotický model. V Shanghaji zas vedci  aktuálne vyvíjajú extrémne silný laser, ktorého sila aktuálne dosahuje 5,3 milióna biliónov wattov (tzv. petawattov – PW), no Číňania ho chcú vylepšiť na výkon 10 petawattov. Ak by sa im to podarilo, zariadenie by tisícnásobne prekonalo silu všetkých elektrických rozvodní na svete.

Zdroj: www.kremlin.eu, www.sciencemag.org | Foto: www.kremlin.eu, www.wikimedia.org, www.sciencemag.org

 

 

 

echo adrotate_group(3);