Ak racionálne vedecké metódy skúmajú posvätné Božské relikvie, nemožno sa spoliehať na ich objektivitu. Vo výsledkoch totiž vždy budeme vidieť to, čomu veríme, respektíve v čo dúfame. Turínske plátno je toho žiarivým príkladom. Len nedávna analýza údajne dokazovala jeho nepravosť. (viac čítaj TU).  Teraz vedci uvádzajú, že krv na Turínskom plátne – bielizeň, ktorú niektorí kresťania považujú za pohrebný rubáš Ježiša Krista – naznačuje dôkazy extrémneho násilia a možno aj mučenie.

echo adrotate_group(1);

Forenzný tím po štvorročnom vyšetrovaní krvných škvŕn na plášti tvrdí, že zvýšená prítomnosť zlúčeniny nazývanej bilirubín je indikátorom mučenia.

Tvrdenie by bolo v súlade s biblickým príbehom Kristovho ukrižovania. Dokonale zahŕňa pád pri nesení kríža, tŕňovú korunu, ranu po kopiji rímskeho vojaka a samozrejme samotné pribitie na kríž.

Taliansky tím bol spočiatku vyzvaný, aby preskúmal, prečo je krv na plátne v Turíne červená a nie hnedá.

Za normálnych okolností by sa červená krv oxidovala ultrafialovými lúčmi na slnečné svetlo a mala by byť hnedá – ale krv Turínovej pokrývky zostáva záhadne červená.

Ale dnešná správa, publikovaná vo vedeckom časopise Applied Optics, prináša do tohto fenoménu ďalšie dôkazy.

Výskumný koordinátor Paolo Di Lazzaro povedal, že objavenie veľkého množstva bilirubínu v krvi naznačuje, že telo reagovalo na násilie a utrpenie.

Dodal: “Napríklad, keď bol človek zasiahnutý veľmi ťažko, červené krvinky sú rozdelené do krvi a pečeň uvoľňuje bilirubín.”

Dodal, že hlavným cieľom výskumu bolo “pochopiť, prečo je krv na látke červená a nie hnedá, pretože by to mala byť stará a oxidovaná krv”.

Turínske plátno prejde na verejné vystúpenie v piatok 10. augusta.

Turínske plátno – tiež známe ako Turínsky plášť alebo Santa Sindone –  je časť plátna  s nejasnou podobizňou muža, ktorý je údajne Ježiš Kristus.

Je uložená v kráľovskej kaplnke katedrály svätého Jána Krstiteľa v Turíne v Piemonte v severnom Taliansku.

Zdroj:express.co.uk | Foto:youtube.com

echo adrotate_group(3);