Dnes sa nad tým len pousmejeme, no v čase, kedy sa udalosť stala, to bol poriadny škandál. Obyvateľov USA zachvátila šialená davová psychóza potom, ako v rozhlasovom vysielaní počúvali priamy prenos z útoku niekoľkých mimozemských lodí na krajinu. Bez akéhokoľvek varovania, v priebehu pár minút bytosti z vesmíru napadli Zem a ničili všetko živé. Pozemšťania nedostali žiadnu šancu. 

Aspoň takto to vyzeralo z pohľadu poslucháčov, ktorí si na Halloween, v nedeľu, 30.októbra 1938 zapli rádio. Vzrušený hlas moderátora dramaticky prerušil hudobné vysielanie správou, že vedci zaznamenali na Marse sériu zvláštnych výbuchov a pieskových erupcií. Z nich sa náhle vyčlenilo niekoľko veľkých objektov, letiacich k Zemi. Jeden z UFO objektov pristál na farme Grover´s Mill v New Jersey. Z objektu vyšli Marťania a smrteľnými lúčmi ničili všetko navôkol. Rozpútalo sa peklo. Zvyšné lode si to namierili na iné miesta USA. Ľudia zomierali v smrteľných bolestiach, nastal pravý Armagedon.

Armagedon v priamom prenose

Éterom sa rozliehali výkriky bolesti, napätí redaktori opisovali stovky mŕtvych ľudí na uliciach, zničené budovy, praskajúce potrubia – to všetko ako následok mimozemských zbraní. Realita bola spracovaná tak dokonale, že panike podľahli státisíce ľudí.

Vojna svetov bola vysielaná naživo, v štúdiu účinkovalo niekoľko desiatok hercov

 

Príčinou celej situácie bola rozhlasová adaptácia novely Vojna Svetov (The War of the Worlds) spisovateľa H.G. Wellesa z roku 1898. O štyridsať rokov neskôr ju ako sci-fi reláciu prepracovalo rádio CBS a to tak dokonale, že počas priameho prenosu upchali výpadové ulice miest rozzúrení, ale aj vystrašení obyvatelia mesta. Niektorí s kuframi, zbalení a pripravení na to najhoršie. Hodinový program totiž neobsahoval žiadne reklamné či oddychové prestávky a tak poslucháči poplachu o invázií Marťanov naozaj uverili.

Grover´s Mill – miesto údajného prvého útoku mimozemšťanov z Marsu

Kolaps telefónnych liniek

Priamy prenos novely Vojna Svetov skúšali v tomto momente napadnúť a zastaviť aj policajné zložky. Ich telefónne ústredne kolabovali od počtu telefonátov, vyplašení ľudia sa snažili dopátrať pravdy a zistiť, do akej miery je útok reálny.

Herec Stefan Schnabel spomína na udalosti takto: “Sedel som vo vedľajšej miestnosti, mal som práve živý vstup. Objavilo sa tu niekoľko policajtov, potom prišli ďalší a ďalší a odrazu bola aj chodba plná rôznych ľudí – novinári, policajti, výkonní riaditelia CBS… všetci sa skoro pobili. Policajti chceli vtrhnúť do nahrávacieho štúdia a zastaviť vysielanie, skúšali búchať na dvere, exekutíva im v tom bránila…bolo to šialené. Potom sa nás snažili obviniť z toho, čo sa stalo v uliciach. Vraj tu boli nejakí mŕtvi, vyrabované obchody…My sme si až na druhý deň prečítali, čo sme spôsobili.”

Noviny The New York Times informovali o davovej psychóze už na druhý deň

O niekoľko týždňov aféra okolo Vojny Svetov utíchla. Udalosť sa vysvetlila, no nie všetci ju pochopili. Istá vystrašená obyvateľka New Yorku zažalovala spoločnosť CBS a žiadala odškodné 50 000 dolárov za utrpenie z “nervového šoku.” Jej žiadosť však súd rýchlo zamietol. Voči litere zákona však uspela iný prípad. Žalobca si v nej nárokoval zakúpiť nové pánske topánky veľkosti 9B. Úspory totiž musel minúť na súrnu kúpu nových topánok, keď sa snažil uniknúť mimozemšťanom z Marsu.

Z Marsu na filmové plátna

Scenár k novele Vojna Svetov sa neskôr ocitol ako predmet aukcie v dražobnej miestnosti Christie´s v New Yorku. Kúpil ho Steven Spielberg za takmer 25 000 dolárov. Podľa neho neskôr napísal scenár k rovnomennému filmu s Tomom Cruisom v hlavnej úlohe.

Zdroj: www.wikipedia.org, www.telegraph.co.uk| Foto: www.youtube.com, www.wikimedia.org