V USA vedci pracujú na pomerne kontroverznom projekte: vyvíjajú miniatúrne, lietajúce roboty, vybavené ostrými žihadlami a krídlami. Plánujú ich využívať na opeľovanie kvetín a údajne majú nahradiť včely. Ale samotní vedci priznávajú, že tento ich vynález môže v nesprávnych rukách pôsobiť ako strašlivá zbraň hromadného ničenia…

 

Predstavte si tisícky malých, agresívnych robo- včiel, ktoré si nekontrolovane poletujú a v celých skupinkách útočia na ľudí…naozaj mrazivé… Veď príbeh o tom ako sa ľudské vynálezy obrátili proti svojim stvoriteľom každý z nás videl spracovaný v doslova stovkách sci- fi filmoch. Je teda správne podobné vynálezy tvoriť?

Je pravda, že pôvodný zámer, pre stvorenie robo- včely je veľmi ušľachtilý…ako napokon vždy 🙂

Cieľom je vytvoriť roj včiel- robotov, ktoré ako diaľkovo ovládané bezpilotné lietadlá budú môcť opeľovať kvety, a tým zabrániť vyhynutiu mnohých druhov rastlín.

Jeden z popredných špecialistov v oblasti moderného mapovania, profesor Shashi Shehar, ktorý pracuje na projekte, hovorí, že robo- včely sú schopné dokonca odstrániť globálny nedostatok potravy na planéte. Vedec sa domnieva, že vláda USA schváli finančné prostriedky na jeho prácu počas dvoch rokov.

“Teraz sa snažíme pochopiť, prečo (na Zemi) kolónie včiel umierajú. Toto (vytvorenie robotov) je záložný plán. Keď sa klíma zmení, napríklad v Kalifornii, mnoho stromov zomrie, ale to je len začiatok. Ďalej pravdepodobne zomrie hmyz, vtáky alebo zvieratá. Preto je potrebné mať záchrannú sieť, ” vysvetľuje profesor nevyhnutnosť svojho projektu. 

Ale jedným dychom Shekhar dodáva, že robo- včely môžu byť hacknuté a zneužité napríklad na dodávku smrteľných chemických látok nepriateľskej armáde.

 

Zdroj: neveroyatno.info | Foto: neveroyatno.info ; pixabay.com; en.wikipedia.org