Starodávne mesto Veľký Novgorod nepatrí medzi notoricky známe centrá stratených starovekých civilizácii. Historické štúdie ale predsa len ukázali, že toto mesto bolo rozvinutejšie a ľudnatejšie ako sa pôvodne predpokladalo. Napriek tomu- nedávne archeologické nálezy prekvapili aj samotných odborníkov: Dokazujú, že Novgorod mal vybudovanú vyspelú inžiniersku sieť už v 10 storočí…

Veliký Novgorod (alebo Великий Новгород; čo v preklade znamená „nové mesto“), je starobylé mesto v západnom Rusku, zhruba 160 km juhovýchodne od Petrohradu. V súčasnosti je centrom Novgorodské oblasti a žije tu 220 000 obyvateľov.

Prvá zmienka o existencii Novgorodu pochádza z roku 862. Oblasť je spomínaná v súvislosti  s príchodom varjažského náčelníka Rurika. Samotné mesto však vzniklo až neskôr, podľa archeologicky doložiteľných záznamov  sa osídlenie datuje od polovice 10. storočia

Podľa vedenia Novgorodskej múzejnej rezervácie podvodné výskumy umožnili zistiť, že brehy rieky Volgy v meste Veľký Novgorod boli spojené mostom už v polovici X. storočia. Táto skutočnosť robí z toho najstarší most v Rusku. Predtým sa verilo, že vzhľad štruktúr sa týka prvej tretiny XII. storočia.

Archeológovia použili najnovší prístrojový systém na štúdium dna rieky Volgy a identifikovali pozostatky štruktúry, ktorá prechádzala kanálom medzi katedrálou sv. Mikuláša a stratenou katedrálou Boris a Gleb.

Štúdia ukázala, že nálezy sú staré približne 1060 rokov, ale na vykonanie výsledkov budú nutné opakované testy.

Nález potvrdzuje správu Ioakimovskaya záznamu, na ktorú poukázal historik Tatishchev v legende o krste Novgorodu. V súvislosti s touto udalosťou je spomínaný aj most a veľkolepé ulice mesta. Neuložený text kroniky v rozprávaní Tatischevova bol dlho vo vedeckých kruhoch spochybnený. Teraz je ešte jeden materiálový dôkaz o jeho spoľahlivosti, – myslí si vedúci podvodných prác Aivar Stepanov.

 

Zdroj: chronoton.ru | Foto: youtube.com