V Mexiku sa objavili najstaršie pohrebisko mayskej civilizácie a ich predkov-zberačov. V hrobe našla lebka s predĺženým tvarom, ktorý bol domorodými Američanmi považovaný za znak vysokého sociálneho statusu a krásy.

Ako píšu noviny  Sky News, archeologické práce boli vykonané v Takotalpa štáte Tabasco na juhu krajiny. Obe objavené kostry, ktoré zostali pomerne dobre zachované, sú staré asi 4 tisíc rokov. Títo ľudia žili práve v období Mayov.

Vedci zistili, že vyťažená stavba nebola klasickým domom, či domácnosťou, mala skôr povahu kultových rituálov. Jaskyňa sa nazýva Puyil bola používaná po stáročia pre náboženské rituály, ktoré sú bežné medzi Indiánmi, rovnako ako pre pochovávanie mŕtvych.

Archeológ Alberto Martos pripisuje jaskyni význam necropole, vzhľadom na počet pozostatkov, ktoré sa tu nachádzajú. Mnoho generácií Mayov priniesoli mŕtvych do hrobu, a to napriek faktu, že domorodí Mexičania mali sklony skôr zotrvávať na jednom mieste.

Nájdená staroveká lebka je stará 7 tisíc rokov a patrila k jednému z lovcov-zberačov. Antropológovia poznamenávajú, že ľudia s touto formou hlavy sa postupne začali považovať za nositeľov vysokého postavenia v spoločnosti. Okrem toho Puyil nájdených kultových objektov kusy starovekej keramiky, ktoré boli odovzdané do múzea antropológie v Mexico City.

Zdroj: Sky News; actualnews.org| Foto:youtube.com