Vedci si všimli nezvyčajnú gama aktivitu Slnka v období minimálnych emisií žiarenia. Nevysvetliteľný mechanizmus je spojený s magnetickými pólmi. Čo tento nový fenomén znamená pre budúcnosť ľudstva?

echo adrotate_group(1);

Zdroje z vedeckých správ hovoria o nedávnom pozorovaní zamestnancov univerzity v Columbuse. Hoci gama-žiarenia je obvykle absorbované zdrojom svetla, tentoraz priestor zmenil smer lúčov  magnetického poľa, a vznikla  interakcia so solárnymi protónmi, čo vygenerovalo žiarenie s vysokou energiou.

Podľa údajov observatória NASA sa v roku 2013 vyskytla vysoká aktivita hviezdy, nízka – na obdobie 2008-2009. To bolo počas najmiernejšej aktivity slnka a práve vtedy vzniklo gama žiarenie s ukazovateľmi 100-467,7 GeV, ktoré sú v rozpore s predchádzajúcimi výsledkami vedeckých odborníkov.

Keďže kozmické žiarenie obklopuje hviezdu zo všetkých strán, gama fotóny by mali byť vyžarované pozdĺž celého jej povrchu. Počas obdobia minimálnej aktivity boli však sledované na rovníku a v maximálnom období – na póloch. Takéto nezvyčajné správanie sa magnetických lúčov nie je v žiadnom prípade spojené so slnečným žiarením. Ďalšou štúdiou tohto javu bude sonda Parker Solar Probe.

 

Zdroj: actualnews.org | Foto:youtube.com

echo adrotate_group(3);