Veľké červené miesto, ktoré je známym orientačným bodom Jupitera , sa ukazuje ako obrovské množstvo vody. Objavenie vody na najväčšej planéte slnečnej sústavy sa podarilo skupine vedcov zo Spojených štátov amerických.

 

Podľa EurekAlertu bola voda na Jupiteri zistená na základe analýzy údajov získaných infračerveným ďalekohľadom NASA IRTF. Navyše sa použili údaje uložené v archívoch ďalekohľadu Keck 2.

“Formácia Vortex, ktorý poznáme ako Veľká červená škvrna na Jupiteri sa skladá z troch atmosférických vrstiev. Najhlbšie z nich sa nachádza na sto šesťdesiat kilometrov od vrcholu Jupiterových mrakov a vystavený tlaku päť až sedem barov. Máme všetky dôvody sa domnievať, že rozostrenie táto vrstva pozostáva z vody “ – vedci nám hovoria.

Pod vodou, ako je uvedené, je potrebná voda ľadových kryštálov, takže to nie je kvapalina, ktorá je nevyhnutným prvkom pre vzhľad,. ktorý poznáme u organického života.

Teraz je potrebné potvrdiť objav vedcov pomocou napríklad sondy Juno, ktorá sa nachádza na obežnej dráhe plynového obra.

 

Zdroj: planet-today.com | Foto:youtube.com