Veľké červené miesto, ktoré je známym orientačným bodom Jupitera , sa ukazuje ako obrovské množstvo vody. Objavenie vody na najväčšej planéte slnečnej sústavy sa podarilo skupine vedcov zo Spojených štátov amerických.

echo adrotate_group(1);

 

Podľa EurekAlertu bola voda na Jupiteri zistená na základe analýzy údajov získaných infračerveným ďalekohľadom NASA IRTF. Navyše sa použili údaje uložené v archívoch ďalekohľadu Keck 2.

“Formácia Vortex, ktorý poznáme ako Veľká červená škvrna na Jupiteri sa skladá z troch atmosférických vrstiev. Najhlbšie z nich sa nachádza na sto šesťdesiat kilometrov od vrcholu Jupiterových mrakov a vystavený tlaku päť až sedem barov. Máme všetky dôvody sa domnievať, že rozostrenie táto vrstva pozostáva z vody “ – vedci nám hovoria.

Pod vodou, ako je uvedené, je potrebná voda ľadových kryštálov, takže to nie je kvapalina, ktorá je nevyhnutným prvkom pre vzhľad,. ktorý poznáme u organického života.

Teraz je potrebné potvrdiť objav vedcov pomocou napríklad sondy Juno, ktorá sa nachádza na obežnej dráhe plynového obra.

 

Zdroj: planet-today.com | Foto:youtube.com

echo adrotate_group(3);