Vďaka výskumu vykonávaného španielskym architektom Mikelom Perez-Sanchez, sa podarilo presne určiť pôvodný vzhľad Cheopsovej pyramídy. A podľa názoru odborníkov sa od zaužívanej predstavy podstatne líšila. Predovšetkým- na jej vrchole sa nachádzala obrovská GUĽA…

Podľa Perez-Sanchez si treba uvedomiť, že Veľká pyramída bola postavená za vlády Huphu (2550 pr. Nl E. K 2527 pred naším letopočtom. E.), druhého faraóna IV dynastie.

Architekt je presvedčený, že v súčasnosti je stavba zbavená pôvodného náteru z blokov bieleho vápenca a jeho vrchol stratil výšku 9 metrov. Podľa predpokladu experta bolamala sférická štruktúra, umiestnená na vrchole pyramídy, priemer 2,7 metra a symbolizovala Oko Horusa. Dodáva, že táto korunovačná sféra bola súčasne zasvätená Slnku a hviezde Siriusius, najjasnejšej hviezde oblohy.


S podporou tímu výskumníkov bola vytvorená počítačová animácia s presnosťou na 4 desatinné miesta. To je mimochodom  100-krát viac ako je  bežná presnosť v architektúre. Trojrozmerný obraz umožnil poznať uhol sklonu, ktorý je 51,84 stupňov, prítomnosť plošiny, výška pyramídového vrcholu.

Zdroj: actualnews.org | Foto:youtube.com