Čo môže byť vzrušujúcejšie ako staroveké mýty a legendy? A je tajomnejšia legenda ako tá o Atlantíde? Stratená staroveká krajina, plná mágie a vyspelej civilizácie nenávratne stratená v hlbinách oceánu…poetické, temné, tragické…nie je div, že po celé generácie priťahuje pozornosť a dráždi fantáziu. No veda čoskoro urobí týmto zábavným a neskutočne prepracovaným teóriám krutý koniec…chce dokázať, že to všetko je len fikcia.

 

Kde sa vôbec vzalo presvedčenie, že Atlantída existovala? Pôvod legendy o Atlantíde netreba hľadať v historickej beletrii. Je to skôr starodávna báj. Prvé rozprávanie o podmorskej krajine možno vystopovať až do doby slávneho Platóna okolo roku 330 pred nl. Je dosť možné, že známy filozof použil tento príbeh ako príklad trestu za zločiny proti morálke.  Obyvatelia  Atlantídy- napriek vysokej inteligencii a technickému pokroku, boli chamtiví a pyšní…a práve to viedlo k ich strašlivému pádu.

Najnovšie technológie mapovania

Seth Stein je uznávaným profesorom na Severozápadnej univerzite, ktorý sa špecializuje na tektonickú platňu a vedu o Zemi. Podľa neho to, že Atlantída NEEXISTOVALA spoľahlivo dokazuje už len ten prostý fakt, že ju doteraz nikto nenašiel.  Dnešné mapovanie oceánov je veľmi pokročilé. Vedci používajú sonarové technológie, ktoré vysielajú zvukové impulzy na meranie hĺbky vody, aby skenovali dno oceánu. Ako Stein ďalej potvrdil pre magazín Newsweek, každá plocha podmorského zemského povrchu  bola mapované pomocou tejto techniky a nenašli ani len náznaky, alebo ruiny „ôsmeho svetadielu“.

„Máme celkom dobré mapy Atlantického oceánu a tam nie sú žiadne známky ďalšieho kontinentu,” povedal Stein. “Ak by bol stratený kontinent, dávno by to bolo zmapované.” To isté platí pre ostatné oceány.

Čo hovorí základná fyzika

Ale aj keby sme pristúpili na predpoklad, že táto sofistikovaná mapovacia metóda nejakou náhodou prehliadla veľkolepé potopené mesto, jeho existencia je stále vedecky nemožná. Ako hovorí sám a Stein, objekty s menšou hustotou jednoducho nemôžu klesnúť do hustejšieho prostredia . Teda povedané ľudskou rečou:, nie je možné, aby sa kontinent ponoril do hlbín oceánu.

Rast a pokles hladiny mora v priebehu času môže spôsobiť, že ostrovy zdanlivo zmiznú. Tieto ostrovy nie sú potopené, sú dočasne pokryté vodou. Ostrovy môžu tiež byť narušené procesmi, ktoré prebiehajú, keď prirodzené elementy, ako napríklad počasie a oceán, opotrebujú a zaťažujú zemskú kôru. Ale erózia nemôže vysvetliť, že kontinent mizne.

Vyzerá to byť jasné…Atlantída nie len, že neexistuje kdesi v hlbinách oceánu…ona ani nikdy neexistovala. Vedecké dôkazy nekompromisne odkázali prenádherné predstavy o tajomnom podmorskom meste do sféry rozprávok a fantázie. Ale ruku na srdce: nenecháte si aspoň na dne svojich duší nádej, že predsa len možno…to všetko bola pravda?

 

Zdroj: newsweek.com | Foto: pixabay.com; pxhere.com; commons.wikimedia.org

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk