2000 rokov stará hrobka, ktorú archeológovia objavili pred niekoľkými týždňami  od začiatku vyvolával nefalšovaný údiv. Odborníci predovšetkým zostali ohromení veľkosťou obrovského žulového sarkofágu. To logicky viedlo k špekuláciám o starovekých obroch. Všetko malo vyriešiť otvorenie sarkofágu….ale to prinieslo len ďalšie otázky.

Čierny žulový sarkofág s dĺžkou takmer 3metre bol odkrytý hlboko v pôde egyptského mesta. Stará múmia sa datuje do ptolemaického obdobia medzi 305 a 30 nl. Tento nález je zároveň najvýznamnejší v okolí mesta Alexandria, kde sa starobylé ruiny vyskytnú len naozaj vzácne. (viac čítaj TU)

Kto je vo vnútri 2000-ročnej hrobky?

Napriek spomínanej hypotéze v sarkofágu sa žiadna múmia obra nenachádzala. Bolo tam však niečo iné: Tri mumifikované kostry, ktoré plávali v znečistenej splaškovej vode.

“Našli sme kosti troch ľudí, čo naznačuje rodinný pohreb … Bohužiaľ múmie vo vnútri neboli v najlepšom stave a zostali len kosti,” povedal Mostafa Waziri, generálny tajomník Najvyššej rady pre starožitnosti.

Na starovekú hrobku náhodou narazili stavební robotníci a až následne výkopy prevzali archeológovia..

Odhalili aj alabastrovú bustu, ktorá mohla zobrazovať podobu človeka, ktorý bol v hrobke pochovaný. V o vnútri hrobky chýbajú čitateľné nápisy, preto jeho totožnosť odhalí až podrobná vedecká analýza.

Hrobka bola nájdená 5 metrov pod zemou a našťastie sa po otvorení artefaktu neuvoľnilo žiadne staroveké prekliatie.

Pán Waziri vyhlásil: “Otvorili sme ho a vďaka Bohu sa svet nepadol do temnoty. Bol som prvý, kto položil celú hlavu do sarkofágu … a tu stojím pred vami … Som v poriadku.”

Mohla by byť múmia Alexander Veľký?

Mnohí verili, že úžasná stará rakva by mohla ukrývať kosti Alexandra Veľkého. A aj keby sa táto  teória nepotvrdila, zjavenie tajomného sarkofágu môže obnoviť vlnu záujmu o hľadanie  miesta posledného odpočinku tohto legendárneho vodcu.

Každopádne  by to bol objav storočia ak by túto skutočnosť potvrdili laboratórne testy. Odborníci sa však domnievajú, že kostry patrili k trom vojakom.

 

Zdroj: express.co.uk | Foto:youtube.com