Myšlienka, že v celom nekonečnom vesmíre sa iba na Zemi vyvinul život je pre mnohých ľudí absurdná! Ale ak niekde existuje mimozemská civilizácia, aká je? Aké spoločenské pravidlá majú zaužívané, aké technologické výdobytky používajú, ako vyzerajú? Sú to vyspelé, rozvinuté bytosti, alebo nebezpeční, krvilační votrelci? Môžeme sa od nich učiť, alebo by sme sa ich mali báť?

 

Istá malá skupinka vedcov v tom má jasno! Ak niekde existuje civilizácia vesmírnych ľudí, treba ju jednoznačne kontaktovať. A neostalo len pri prázdnych slovách, či neurčitých plánoch. Poslali správu potenciálnym mimozemským kultúram, ktoré by sa mohli vo vesmíre nachádzať vo vzdialenosti 12,4 svetelných rokov (viac ako 70 miliárd míľ). Posolstvo, zahŕňa hudbu, matematiku a vybranú technológiu. Odpoveď môžeme očakávať najskôr za 25 rokov.

Ako to vzniklo?

Kontroverzný experiment sa stretol s veľmi rozpačitými reakciami. Niektorí ho označujú za pochybný a zbytočný, iní za riskantný. Myšlienku predstavil španielsky Sonar- festival hudby, tvorivosti a technológií, ktorý sa konal v Barcelone. Neskôr boli o pomoc požiadaní aj Inštitút kozmických štúdií v Katalánsku (IEEC) a METTI

Vo všeobecnosti existujú dva prúdy uvažovania o nadviazanie kontaktu s mimozemšťanmi.

Prvý je známy ako SETI (Hľadanie mimozemskej inteligencie)- propaguje hľadanie mimozemského života počúvaním signálov z vesmíru. Druhý spôsob- METI (Kontaktovanie mimozemskej inteligencie) zachádza ešte ďalej. Podľa neho by sme mali aktívne posielať správy do vesmíru , aby nás nejaká inteligentná mimozemská civilizácia mohla nájsť. Práve METTI- v duchu ktorého sa nesie celý spomínaný projekt- má niekoľko ostrých protivníkov vrátane renomovaného fyzika Stephena Hawkinga. Podľa neho môže byť upozorňovanie mimozemšťanov na našu prítomnosť smrteľnou chybou. Otázka teda znie: má právo malá skupina vedcov rozhodnúť, či dokonca ohroziť celé ľudstvo?

Máme sa báť?

V e-mailovom rozhovore pre  spoločnosť Newsweek  sa prezident spoločnosti METI Douglas Vakoch vyjadril  ku najväčším pochybnostiam verejnosti ohľadom projektu. Douglas síce nepoprel určitú mieru rizika, ktorá je prítomná u všetkých vesmírnych projektoch. Napriek tomu tvrdí, že mimozemskej civilizácie by sme sa vôbec nemuseli báť. Paniku mimozemskej invázie pokladá za zbytočnú paranoju ľudstva. Ako povedal:

„Ak by existovala vo vesmíre civilizácia, ktorá by nám chcela ublížiť už dávno mohla zachytiť  naše vysielané televízne a rozhlasové signály. Takže neexistuje zvýšené riziko upozornenia na existenciu. Zemská atmosféra vydáva dôkaz o existencii života už dve a pol miliardy rokov vďaka kyslíku v atmosfére.“

Ďalším kritizovaným miestom v projekte je obsah odkazu. Môže o niečom tak zásadnom, o niečom čo reprezentuje celú spoločnosť na Zemi vybrať zopár vybraných ľudí? Podľa Douglasa musí byť posolstvo je napísané v jazyku matematiky a vedy. V priebehu storočí vedci a matematici opakovane hlasovali o najdôležitejších konceptoch potrebných na vysvetlenie podstaty vesmíru. A tieto myšlienky sa stali jadrom poslaného posolstva. .

Kedy bude odpoveď?

Správa bola poslaná na GJ273 – alebo k Luytenovej hviezde – červenému trpaslíkovi s potenciálne obývanou planétou s názvom GJ273b. Stalo sa tak  16., 17. a 18. októbra 2017. Trvalo 11 minút každý deň, pričom celkový prenos trvá 33 minút.

Správa začína základnými princípmi a potom vytvára komplikovanejšie koncepty. Taktiež vytvára priame spojenie medzi typom vysielaného rádiového signálu a obsahom vedeckého obsahu, ktorý poskytuje informácie, takže mimozemšťania môžu správy správne interpretovať. Opakovanie správy trikrát má tiež svoj konkrétny účel. Ak by sa správy cestou čiastočne poničili, pomocou troch exemplárov by sa dali doplniť.

Ďalšou vlastnosťou správy sú “kozmické hodiny”, ktoré zobrazujú plynutie času. Každá z troch správ odoslaných počas troch dní má trochu odlišné hodiny, ktoré ukazujú, ako uplynul určitý čas od posledného odoslania.

V ďalšej fáze projektu s názvom Sonar Calling GJ273b sa zobrazí rozšírená správa odoslaná do rovnakej hviezdnej sústavy. V správe sú zahrnuté všetky spôsoby zobrazenia dátumu, kedy astronómovia počúvajú odpoveď: 21. júna 2043.

 

Takže pozor! O 25 rokov prídeme s ďalším zaujímavým článkom! Nezabudnite si prezrieť naše príspevky:)

 

Zdroj: newsweek.com | Foto: youtube.com; pixabay.com; maxpixel.freegreatpicture.com