Na svete snáď ani neexistuje osoba, ktorá nevidela film Terminátor. Ten nám jasne popisuje, čo sa môže stať, ak si roboti uvedomia svoju výnimočnosť. Ľudstvo v tom prípade nebude mať šancu. Máme však ešte čas alebo sa nadvláda robotov blíži závratnou rýchlosťou?

echo adrotate_group(1);

To, žeby svet ovládli roboti, nie je teória nová. Dnešné počítače sú nenahraditeľné. Dokážu v okamihu sekundy vykonať toľko úkonov, ktoré by človek, či jeho mozog nemal žiadnu šancu zvládnuť.

Mnohí slávni vedci nás preto varujú, že čas robotov sa blíži. Podobne je na tom aj Ray Kurzweil, známy americký futurológ. Ten predpovedá, že by sa tak mohlo stať v druhej polovici tohto storočia! Poukázal aj na to vo svojich knihách, pričom zdôrazňuje, že ľudské telo je doslova závisle od technológie a poukazuje aj na využitie nanotechnológie v medicíne.

Raymond Kurzweil

Podobný strach zdieľa aj ďalšia slávna osobnosť – Elon Musk. Podľa tomu to nepotrvá dlho, kedy si stroje uvedomia, že sú nadradené ľudskej rase. Poukazuje na to, že umelá inteligencia je skutočná hrozba. Mnohí dnes vyvíjajú rôzne formy umelej inteligencie bez nejakej kontroly.

 

Podľa neho jediná šanca, ako udržať vývoj umelej inteligencie je zriadiť kontrólny úrad na národnej alebo možno dokonca aj na medzinárodnej úrovni. Len tak je podľa neho možné regulovať tento nezastaviteľný a nečakaný technologický postup.

Je teda hrozba nadvlády ľudstva skutočne reálna? Malo by ľudstvo začať rozmýšľať nad tým, či sú všetky technologické pokroky skutočne potrebné? Dnes nám neostáva nič iné len dúfať, že stroje si ešte dlho neuvedomia svoju nadvláda…

človek vs. robot

Zdroj: wikipedia |Foto: wikimedia, pixabay

echo adrotate_group(3);