Odborníci Európskej vesmírnej agentúry sa domnievajú, že v budúcnosti môže naša galaxia získať okrem Slnka ešte jednu hviezdu, ktorá prekročí gravitačnú hranicu našej slnečnej  sústavy. Ak sa tento scenár naplní, je tu istá pravdepodobnosť, že žiarenie tohto vesmírneho telesa presunie niektoré kométy do oblasti mraku  Oortu… a iné obrovskou silou vymrští ma našu planétu.  Ako možnú hrozbu vidia odborníci hviezdu hviezdu Gliese 710.

echo adrotate_group(1);

 

Mrak Oort je sférická oblasť slnečnej sústavy, ktorá zahŕňa veľké množstvo komét. Napriek nedostatku priameho potvrdenia existencie objektu, mnohé nepriame faktory umožňujú prezentovať spomínaný predpoklad s vysokou pravdepodobnosťou. Vzdialenosť vonkajších hraníc mraku Oort sa odhadujú na  50-100 tisíc astronomických jednotiek od Slnka.

Zo všetkých hviezd identifikovanými súčasnými vedcami,  až  97 sa môže kedykoľvek priblížiť ku Zemi na maximálne  150 miliárd kilometrov. Zároveň zostáva 16, ktoré sa pohybujú v hraniciach  60 biliónov kilometrov.

Ak hovoríme o Gliese 710, o 1,3 miliónoch rokov bude od Zeme vzdialená 2,3 milióna km. To zodpovedá 16 000 astronomickým jednotkám. V dôsledku toho sa hviezda ponorí do oblaku Oort dostatočne hlboko. Gliese 710 bol detekovaný a dostatočne dobre študovaný pomocou Gaia ďalekohľadu. Je to Oranžový trpaslík s hmotnosťou asi 60% Slnka a rýchlosť pohybu je asi 50 tisíc km / h. Napriek tomu v období maximálneho prístupu k Zemi to bude nielen najjasnejší, ale aj najrýchlejší objekt na nočnej oblohe.

Odborníci zdôrazňujú, že v takomto prípade sa Zem nutne nemusí ocitnúť „pod paľbou komét“, ale na základe výsledkov konvergencie je tento priebeh vysoko pravdepodobný.  Dostatočne pravdepodobný na to, aby prilákal záujem zo strany vedcov. Zároveň výskumníci poznamenávajú, že v priemere hviezdy, ktoré môžu presmerovať kométy na Zem, sú v relatívnej blízkosti každých 50 tisíc rokov.

 

Zdroj: actualnews.org | Foto:youtube.com

echo adrotate_group(3);