Vedci zo Spojených štátov amerických skúmali nezvyčajné vlastnosti galantamínu, lieku predpísaného pre Alzheimerovu chorobu. Ukázalo sa, že galantamín môže vyvolať takzvané prorocké sny

 

Podľa portálu CNet sa neočakávané vlastnosti galantamínu zaujímajú  zamestnanci univerzity v Wisconsine v Madisone a rozhodli sa študovať vplyv tohto lieku na snívanie. V špecializovanom experimente boli zahrnutí aj dobrovoľníci.

“Účastníci po tejto skúsenosti vypovedali, že ich sny sa stali oveľa živšími a realistickéjšími plus, boli tu prvky svedčiace o vedomí. Je to smiešne, ale dobrovoľníci nám hovorili o jasnozrivých snoch, až potom, ako sme im začali dávať skutočný galantamín, predtým nie. Keď užívali placebo, ktorý sme prezentovali ako skutočný liek, počet príbehov o prorockých snoch sa priblížil ku kritickému počtu blízkemu nule. To znamená, že sa ukázalo, že galantamín skutočne ovplyvňuje sny “ – poznámka autorov štúdie.

A len krátke upozornenie pre ľudí, ktorí si to prečítali, sa rozhodli kúpiť galantamín a ponoriť sa do sveta jasných snov:  treba mať na pamäti, že nekontrolované používanie silných liekov môže viesť k invalidite a smrti.

 

Zdroj:CNet.com | Foto: youtube.com