Na jednej z planét našej slnečnej sústavy sa stalo niečo neobyčajné a úžasné! Pracovníci vesmírnej agentúry NASA demonštrovali veľkolepú búrku na povrchu Jupitera. Príslušný záber sa objavil na stránke agentúry Instagram.

Na tomto snímku, ktorý bol prijatý od kozmickej lode Yunon, prechádza cez južný Rovníkový pás Jupitera neuveriteľná víchrica. Tento fenomén- ako poznamenal jeden z odborníkov- je sprevádzaný niekoľkých menších vírmi, ktoré sa prejavia ako červenkasté pruhy nad a vľavo. Tento jav si  nemožno zamieňať s kultovým veľkým červeným miestom, ktoré sa na planéte konštantne vyskytuje. Ohromujúci vzhľad Jupitera je spôsobený jeho atmosférou farebných zakalených pruhov a škvŕn. Jasné červené a oranžové odtiene sú tvorené chemikáliami neurčitého zloženia, ktoré sa nazývajú “chromofóry”.


Obraz bol vytvorený 15. júla 2018, kedy kozmická loď dokončila svoj štrnásty prechod okolo Jupitera. V tom čase bol Juno v nadmorskej výške 8000 kilometrov priamo z mrakov oblaku planéty nad 36 stupňov južnej zemepisnej šírky. Od roku 2016 kozmická loď prenikla do hlbokých, farebných pásiem a pásov Jupitera, aby odpovedala na základné otázky o vzniku a vývoji plynového giganta.

Zdroj: nasa.gov | Foto:nasa.gov; youtube.com