Na jednej z planét našej slnečnej sústavy sa stalo niečo neobyčajné a úžasné! Pracovníci vesmírnej agentúry NASA demonštrovali veľkolepú búrku na povrchu Jupitera. Príslušný záber sa objavil na stránke agentúry Instagram.

echo adrotate_group(1);

Na tomto snímku, ktorý bol prijatý od kozmickej lode Yunon, prechádza cez južný Rovníkový pás Jupitera neuveriteľná víchrica. Tento fenomén- ako poznamenal jeden z odborníkov- je sprevádzaný niekoľkých menších vírmi, ktoré sa prejavia ako červenkasté pruhy nad a vľavo. Tento jav si  nemožno zamieňať s kultovým veľkým červeným miestom, ktoré sa na planéte konštantne vyskytuje. Ohromujúci vzhľad Jupitera je spôsobený jeho atmosférou farebných zakalených pruhov a škvŕn. Jasné červené a oranžové odtiene sú tvorené chemikáliami neurčitého zloženia, ktoré sa nazývajú “chromofóry”.


Obraz bol vytvorený 15. júla 2018, kedy kozmická loď dokončila svoj štrnásty prechod okolo Jupitera. V tom čase bol Juno v nadmorskej výške 8000 kilometrov priamo z mrakov oblaku planéty nad 36 stupňov južnej zemepisnej šírky. Od roku 2016 kozmická loď prenikla do hlbokých, farebných pásiem a pásov Jupitera, aby odpovedala na základné otázky o vzniku a vývoji plynového giganta.

Zdroj: nasa.gov | Foto:nasa.gov; youtube.com

echo adrotate_group(3);