Americké dejiny majú mnoho tragických svedkov. Jedným z nich je aj smrť Abrahama Lincolna. Bol zavraždený 14.4.1865 vo Fordovom divadle vo Washingtone, kam šiel spolu so svojou manželkou Mary Todd Lincoln na večerné predstavenie. Podľa oficiálnych zdrojov mal byť vrahom herec a prívrženec Juhu John Wilkes Booth, ktorý po atentáte ušiel. Oficiálne zdroje ďalej uvádzajú, že spolu s ním na atentáte spolupracovalo ďalších 9 atentátnikov, ktorý chceli spolu s prezidentom zavraždiť aj armádneho generála Granta, ministra zahraničných vecí Sewarda a viceprezidenta Johnsona. Je to však tak? Mohlo byť takéto sprisahanie utajené tak veľmi, že nik o ňom netušil?

echo adrotate_group(1);

Lincolnova manželka píše v jednom liste priateľovi o tom, že za smrť jej manžela môže práve Andrew Johnson. Viceprezident Johnson vraj nejedenkrát spomínal to, že by sa prezidentom vraj rád stal. K dobru jeho mena tiež neprispieva ani to, že v jeho schránke sa našla pohľadnica od Bootha.

Oficiálne vyšetrovanie nepotvrdilo žiadne napojenie Johnsona na Bootha, avšak je známa hypotéza, kedy Booth navštívil hotel, v ktorom bol ubytovaný práve Johnson. John Booth mal nejakú dobu na viceprezidenta čakať, avšak keď sa ten neukazoval a schôdzka sa neuskutočnila, nechal mu len odkaz na recepcií.

Ďalšou podivnosťou na smrti Abrahama Lincolna je aj to, že práve v osudný večer ho namiesto jeho obvyklého bodyguarda sprevádzal policajt John Parker, ktorý bol vo svojom okolí známy tým, že si veľmi rád vypil. A podivnosti je omnoho viac. V ten večer mal byť s ním taktiež armádny generál Grant, ktorý však svoju účasť na poslednú chvíľu odvolal.

Neobjasnených udalostí okolo atentátu na Abrahama Lincolna je mnoho. Mohlo ísť skutočne len o odvetnú pomstu Johna Bootha za vojnu Severu proti Juhu alebo nitky spiknutia viedli do najvyšších miest Americkej vlády?

Zdroj | Foto: Wikipedia

echo adrotate_group(3);