Ľudia z prostredia Wikileaks v uplynulých mesiacoch zverejnili na svojej webovej stránke stovky dokumentov, patriacich centrále hnutia Scientológov. Dokumenty z obdobia takmer šesťdesiatich rokov sa delia do kategórie verejné, dôverné, tajné a prísne tajné. Špeciálnou skupinou sú ešte nikdy nezverejnené dokumenty. Spisy odhaľujú nielen bizarné maniere na mentálne ovládanie ľudí, vrátane vlastných nových členov, ale i postupy na infiltrovanie sa do spoločnosti, štruktúr bankových inštitúcií či citlivé finančné ukazovatele. 

Celosvetové hnutie Scientológie založil v roku 1953 Američan Ron Hubbard a sám ho prezentoval ako náboženstvo. Oficiálna webová stránka hnutia uvádza, že základnou ideou spoločenstva je vyzdvihnutie duchovných a duševných kvalít človeka, pričom náboženskú líniu hnutia dopĺňajú spoločenské, charitatívne a ekonomické aktivity. Scientológické hnutie je podľa viacerých zdrojov jedným z najkontroverznejších a najkonfliktnejších skupín, ktoré sa v priebehu 20.storočia vo svete objavili. Scientológovia si to však nemyslia.

Vlk v koži baránka?

Týždenník Time v roku 1991 publikoval článok, v ktorom je Scientológia opisovaná ako “Veľmi profitujúci globálny podvod, ktorý prežíva vďaka zastrašovaniu jeho členov a kritikov, spôsobom podobným mafii.” Tvrdenie médií sa preto rozhodlo overiť aj združenie ľudí z Wikileaks. Zverejnili napríklad prepisy súdnych sporov, v ktorých pobočky hnutia v minulosti žalovali desiatky rôznych štátnych inštitúcií, v snahe vysúdiť miliardy dolárov. Okrem toho sprístupnili anglicky zdatným čitateľom veľké množstvo rôznych interných dokumentov, používaných pri nábore nováčikov, manuály k tomu, ako viesť svoj život, katalógy, výročné správy či bankové analýzy.

Jedno zo sídiel hnutia Scientológov v Los Angeles

Všetky zverejnené dokumenty obsahujú komentáre bývalých členov kultu Scientológie. Vďaka ich svedectvu môžeme spoznať nielen účel jednotlivých spisov, ale aj ich potenciálne nebezpečenstvo pre širokú verejnosť. Práve bývalí členovia kultu totiž podávali mrazivé svedectvo o bizarných praktikách vedenia hnutia, medzi ktoré patrili vyhrážky, fyzické útoky, podpisovanie dokumentov zaväzujúcich k finančnej poslušnosti a podobne.

Podľa nich sú nováčikovia a potenciálni kandidáti na vstup do hnutia najzraniteľnejší. Ako tvrdia bývalí členovia hnutia, musia najskôr prejsť podrobným auditom a podpísať zmluvu, v ktorej súhlasia s monitorom osobnej a finančnej slobody, pretože všetky aktivity člena sa posudzujú ako “náboženská služba.” Podľa interných nariadení, zverejnených na Wikileaks, musia striktne žiadať o povolenie na absenciu v práci, návštevu lekára, zubára či povolenie zmeniť zamestnanie. Pod kontrolou je údajne i výber životného partnera, rodinné a finančné problémy, voľba školy pre deti.

Dokumenty, ktoré zverejnilo hnutie Wikileaks, hovoria tiež o tvrdých postihoch pre stálych členov. V prípade, ak sa člen hnutia stretne vo svojom okolí s odmietaním názorov, je nutná okamžitá a trvalá izolácia. Znamená to opustiť všetkých svojich priateľov, známych, nekontaktovať ich a nereagovať na ich pokusy o spätný kontakt. Asistenčná kniha zas poskytuje členom podrobný návod na to, akým spôsobom sa krok po kroku vyrovnať s chorobou, pôrodom, materstvom a psychickými problémami.

Ukážka z úvodnej strany zmluvy pre kandidáta Scientológie

Poslušnosť od kolísky

Desivo pôsobí aj dokument HCO WW Security Form 8. Svedkovia tvrdia, že je určený na výsluch detí v rozpätí od 6-12 rokov. Ron Hubbard ho vypracoval v roku 1961 za účelom vytypovania budúcich možných členov a ich postupného psychologického spracovávania. Dotazník obsahuje desiatky otázok, niektoré z nich sú pritom mimoriadne bizarné: “Povedal ti niekto niečo, o čom nechcel, aby si povedal inému? Zistil si, že existuje v tvojej rodine niekto, koho nemáš rád?  Šikanoval si niekedy menšie deti? Máš tajomstvo? Existuje niečo, čo si nikdy rodičom nepovedal? Dotýkal si sa svojho tela? Čo si robil v posteli, keď si rodičia mysleli, že si spal?”

Wikileaks tiež tvrdí, že zakladateľ spoločenstva – ako certifikovaný hypnotizér – zostavil všetky interné postupy tak, aby ovládol ľudskú psychiku a kandidáta úplne podrobil a neskôr zlomil. Súčasťou psychického ovládnutia v neskoršej fáze členstva malo byť aj fyzické zastrašovanie, vydieranie a násilie v prípade, ak člen odmietol finančnú alebo morálnu podporu hnutiu a naznačil možný odchod.

Hnutie sa od svojho začiatku dištancovalo od obvinení, že svojich členov psychicky alebo finančne ruinuje. Na povrch však prenikli katalógy, ktoré podľa bývalých členov naznačujú niečo iné. Limitovaná edícia, ako povinná výbava každého verného Scientológa, obsahujúca knihy, pásky, písané inštrukcie a audio-kurzy, stála v roku 2007 “iba” 4950 dolárov,  pričom kúpou záujemca ušetrí približne 2000 dolárov. Mimoriadne zaujímavá je aj audítorská správa pobočky Scientológov vo Veľkej Británií. Oficiálny príjem za rok 2008 dosiahol takmer 13 miliónov libier, pričom finančný status ostatných pobočiek Wikileaks postupne zverejní.

Hnutie na domácej pôde

Na Slovensku sa centrá Scientológie nachádzajú vo viacerých mestách, fungujú ako občianske združenia a sú prepojené na Centrá Dianetiky. Niektoré zdroje odhadujú, že na Slovensku sa k združeniu hlási približne 3000 ľudí, kým vo svete nie je presný počet členov známy.

Zdroj: www.wikileaks.com, www.scientologia.sk, www.wikipedia.org Foto: www.wikimedia.org, www.cryptome.org,