Asteroidy sa približujú ku našej planéte pravidelne. Väčšinu neznamenajú reálne ohrozenie života na Zemi a ich prítomnosť zaregistrujeme len ako padajúcu hviezdu, pri ktorej vyslovíme svoje želanie. Ale TENTO asteroid označila za nebezpečný samotná NASA…
Má názov 3200 Phaethon a jeho priemer je okolo 5 km. Už budúci mesiac sa priblíži k Zemi na 10 miliónov km, čo je ale vo vesmíre až nebezpečne blízko.
Phaethon je blízke nebeské teleso, ktoré obieha okolo Slnka každých 1,4 roka. Počas svojej cesty prechádza asteroid veľmi blízko okolo Zeme. Tento rok sa asteroid priblíži k Zemi v polovici decembra, niekoľko dní pred každoročnýmu meteorologickým rojom Geminids. NASA uvádza, že 3200 Phaethon sa môže priblížiť ku obežnej dráhe Zeme až na 4 milióny Km.
Nebezpečný a s neznámym pôvodom?
Okrem toho, že je asteroid pomerne blízko, je aj obrovský. Polovica vedcov zaoberajúcich sa asteroidmi sa domnieva, že podobný asteroid spôsobil vyhynutie dinosaurov. V dôsledku toho NASA označila objekt ako “potenciálne nebezpečný asteroid” (PHA)
Asteroid je skutočnou anomáliou priestoru a NASA si ešte stále nie je celkom istá, ako ju klasifikovať. Hoci technicky je pomenovaný ako asteroid, 3200 Phaethon nie je obyčajným asteroidom. Je jediný, ktorý bol vždy zodpovedný za meteorické roje. Zvyčajne sú meteorické roje výsledkom zamrznutých trosiek na kométe, ktorá sa odparuje, keď sa blíži k slnku. To spôsobí, že jej zvyšky unikajú do vesmíru, pričom niektoré kúsky zasiahnu zemskú atmosféru pri mimoriadne vysokej rýchlosti, čo sa nám javí ako fascinujúca show.
Roj Geminids je nezvyčajný v tom, že pochádza z planéty 3 300 asteroidov. Z tohto dôvodu NASA naznačuje, že meteor bol v určitom čase kométou, ale skutočný pôvod Phaethonov zostáva tajomstvom.
Ako vznikajú?
Asteroidy sú veľké vesmírne horniny, ktoré nie sú dostatočne veľké na to, aby boli klasifikované ako planéty. 3200 Phaethon sa dostal veľmi ďaleko v našej slnečnej sústave a pravdepodobne vznikol niekde medzi Marsom a Jupiterom. V skutočnosti všetky asteroidy pravdepodobne pochádzali z tohto jedného zdroja. Je to preto, lebo v priebehu formovania našej slnečnej sústavy vznik Jupitera zabránil tvorbe planetárnych telies v medzere medzi Marsom a Jupiterom. To spôsobilo, že malé objekty, ktoré tu boli prítomné, sa zrazili a rozpadli sa na asteroidy, ktoré sú dnes viditeľné na nočnej oblohe.
NASA hovorí, že gravitácia Jupitera spôsobila, že v priebehu niekoľkých storočí boli zničené asteroidy, ktoré by sa mohli dostať bližšie k Zemi. Preto si myslia, že sme v bezpečí, keďže sa asteroid už niekoľko stoviek rokov pohybuje v blízkosti Zeme bez toho, aby nás zasiahla akákoľvek s tým súvisiaca apokalypsa.
Tento rok Medzinárodná meteorologická organizácia uvádza, že meteorická sprcha Geminids sa môže objaviť v období od 4. do 17. decembra, ale dosiahne vrchol 13. a 14. storočia. Nenechajte si to ujsť!
Zdroj: newsweek.com | Foto: sservi.nasa.gov, .flickr.com; maxpixel.freegreatpicture.com;