Dlhé roky koluje medzi archeológmi tajomná legenda. Hovorí o tom, že nádherná kráľovná Nefertiti je pochovaná v tajnej komore ukrytej v hrobke faraóna  Tutanchamona. Mnoho odborníkov zasvätilo život tomu, aby túto záhadnú miestnosť posledného odpočinku známej vládkyne objavili…a ako to vyzerá, hľadanie je u konca.

Nefertiti bola manželka otca Tutanchamona, kráľa Akhenaten a je považovaná za jednu z najkrajších žien v histórii.

Odvážna teória o ukrytej hrobke

Historka o jej ukrytej pohrebnej miestnosti  bola však viac ako legenda. Bola to seriózna vedecká hypotéza, ktorú ešte v roku 2015 predniesol britský egyptológ Nicholas Reeves. Ten tvrdil, že Tutanchamon zomrel neočakávane, preto bol narýchlo pochovaný vo vonkajšej komore Nefertitinej hrobky. Kráľovská pohrebná miestnosť kráľovnej je údajne ukrytá za hrobom Tutanchamona a nachádza sa tam obrovské množstvo úžasných pokladov, ktoré čakajú na objavenie. Reeves dokonca veril, že odhalil skryté dvere za pohrebnou maľbou na stenách faraónovej hrobky.

Táto teória podnietila skupinu výskumníkov, aby otestovali, či sa  Reevesove  tvrdenia zakladajú na pravde. Tím japonských expertov použil radar na skenovanie hrobky Tutanchamona a následne tvrdili, že je 95 percentná pravdepodobnosť existencie dverí a sály s artefaktmi. Tieto zistenia podporil bývalý egyptský minister starožitností, ale to vyvolalo kritiku mnohých odborníkov.

Prehnané tvrdenia a sklamanie

Neskôr sa ukázalo, že závery japonských expertov boli značne prehnané a nepodložené. Polytechnická univerzita v Turíne začala používať pozemné prenikavé radary ako súčasť špičkového vyhľadávania v roku 2017.

Ministerstvo egyptských starožitností teraz oznámilo, že hľadanie je u konca, nakoľko odborníci presvedčivo zistili, že tam nie je nič.

Francesco Porcelli z Turínskej polytechnickej univerzity povedal: “Naša práca ukazuje presvedčivým spôsobom, že neexistujú žiadne skryté komory ani chodby priľahlé k hrobe Tutanchamona…Ako viete, existovala teória, ktorá argumentovala možnou existenciou týchto komôr, ale naša práca nanešťastie túto teóriu nepodporila.”

Mostafa Waziri, generálny tajomník Najvyššej rady pre starožitnosti, dodal: “Štúdie preukázali, že neexistujú žiadne komory, ani náznak prahových alebo dverných rámcov, čo je v rozpore s predchádzajúcou teóriou, ktorá predpokladala existenciu chodieb alebo komôr v susedstve alebo vnútri pohrebnej komory kráľa Tutanchamona. ”

Keby sa našli pozostatky Nefertiti, vyriešilo by sa tajomstvo, ktoré trvalo viac ako 3300 rokov.

Nefertiti zomrela v 14. storočí pred nl, ale nie sú žiadne informácie o tom, kde bola jej múmia po smrti umiestnená.

 

Zdroj: ancient-origins.net; .express.co.uk | Foto: ancient-origins.net; express.co.uk; youtube.com

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk