Pohorie Pamir je vo všeobecnosti považované za posvätné miesto. Pre horolezcov znamená úžasne zaujímavú výzvu. Pre nadšencov a odborníkov v mnohých oblastiach je to častý predmet vedeckých expedícií. Niektoré z nich sú zamerané na vypracovanie topografickej mapy oblasti, iné sa zaoberajú štúdiom hĺbky ložiska cenných minerálov a ďalšie hľadajú niečo úplne iné…niečo, čo presahuje pozemské vnímanie…

Jednu z mnohých záhad tejto hory písala samotná história. V roku 1925 sa toto bizarné miesto stalo bojiskom pre sovietskych vojakov a horalov, ktorí zaútočili na červenú armádu z ukrytých zákopov.

Michail Stepanovič Topilsky

Generál Michail Stepanovič Topilsky viedol oddiel vojakov zameraných na potlačenie podvratných aktivít hôrnych obyvateľov.

Na pochod sa bojovníci spojili s miestnymi obyvateľmi, ktorí sa pokúsili varovať veliteľa pred podivnými stvoreniami- tie mali sídliť v odľahlých oblastiach hôr.

Hľadanie vojakov Červenej armády bolo úspešné, keď vojaci našli horalov v obrovskej jaskyni. Boli vyčerpaní, zranení, mnohí sa ani nemohli postaviť…a navyše nesúvisle rozprávali o ich strašlivom strete a úteku pred neznámymi bytosťami.

Ako dôkaz, ich vodca- Highlander ukázal niekoľko čerstvých plytkých hrobov. Vojaci otvorili hrobky…a pozostatky zvláštnych bytostí tam skutočne boli.

Z príbehu horalov vyrozumeli, že ich jednotka čelila podivným tvorom na jednom z hrebeňov.

Z citácie jedného zo svedkov: “Výška 160- 170 cm, malý a rýchly. Farba srsti od hnedastého a hnedého až po čierne. Niektorí, zrejme starší jedinci, mali vo vlasoch sivé pramene ”

Horali tiež poznamenali, že ich neznáme bytosti sa veľmi ponášali na praľudí.

Topilsky  stál pred zásadnou voľbou: naveky pochovať neuveriteľné tajomstvo hory, alebo priniesť do civilizácie dôkaz o existencii záhadných bytostí- napríklad ich kože.

Z neznámeho dôvodu si generál vybral prvú, nariadil zasypať hroby, zviazať väzňov a čo najrýchlejšie opustiť oblasť.

 

Zdroj: kriptozoo.ru | Foto: en.wikipedia.org; maxpixel.freegreatpicture.com