Vieme, že ľadovce sa postupne roztápajú a vieme , že situácia je vážna. No len málokto si uvedomuje ako VEĽMI je vážna. NASA predstavila unikátne zábery ukazujúce “ústup” ľadovca v Kolumbii na Aljaške. Krajina zmenila nástroj z Landsat cestujúcich.

echo adrotate_group(1);

O Columbia Glacier, a  najprv zmienili vedci v roku 1974. Nachádza sa vo výške 3050 m nad morom na úpätí hôr Chugachskih vypĺňa údolie a postupne sa zvažuje do vody prielivu Prince William, ktorý sa nachádza v zálive na Aljaške. Satelity NASA má už asi 30 rokov, pomáhajú profesionálne sledovať mobilnú podobu najviac nestabilnej tvorby ľadu.

Obrázky špeciálne sfarbené, kombinujú zelené krátkovlnné plochy a takmer infračervené vlnové dĺžky elektromagnetického spektra, pre lepšie vnímanie obrazu. S takýmito úpravami ľad a sneh získali jasný modrý odtieň, mraky – biely alebo svetlo oranžový, zeleň zostala zelená, voda – tmavo modrá.

Columbia Glacier na Aljaške počas pozorovania ustúpil viac než 20 kilometrov na sever. V ranom 2000s, ako mu zablokoval Kadin vrchol a vrchol Veľkého Nunatak. Po 30 rokov ľadovec stratil takmer 50% svojho objemu.

 

Zdroj: youtube.com; actualnews.com | Foto:youtube.com

echo adrotate_group(3);