Naša planéta je v sústavnom nebezpeční. Existuje množstvo elementov, procesov a javov, ktoré ju môžu úplne zničiť. A teraz sa objavila ďalšia hrozba.  Zamestnanci agentúry NASA sa obávajú požiarov Zeme. Na snímkach z vesmíru je dobre vidieť, že šírenie plameňa sa pozoruje po celej planéte.

echo adrotate_group(1);

Satelitné snímky z kozmickej agentúry vykresľujú obraz o tom, ako veľmi je vážne šírenie požiarov okolo Zeme.

Americké úrady uviedli, že v súčasnosti je ne celom svete aktívnych viac ako 100 veľkých požiarov, vrátane troch  najväčších v histórii Kalifornie.

Vyhlásenie znie: “Použitie tepelných pásov na detekciu aktívnych horiacich oblastí, každá červená bodka je oheň. Ohniská v Afrike majú pravdepodobne poľnohospodársky význam, zatiaľ čo inde, je oheň len ničivým požiarom….Lokalita, rozšírená povaha a počet požiarov naznačujú, že tieto požiare boli zámerne nastavené na správu pôdy…Zatiaľ čo požiar pomáha zlepšiť plodiny a trávy pre pastviny, požiare tiež produkujú dym, ktorý degraduje kvalitu ovzdušia.”

Väčšina požiarov sa  nachádza na území Chile a Brazílie a NASA tvrdí, že ide o zmes spontánne vznikajúcich a poľnohospodárskych požiarov.

Štúdia, ktorú vypracovala Montana State University, zistila, že: “Okrem nízkej vlhkosti, silného vetra a extrémnych teplôt – niektorých rovnakých faktorov, ktoré prispievajú k šíreniu požiarov po celých Spojených štátoch – stredné Čile zažíva veľké sucho a veľké časti jeho rozmanitých prírodných lesov boli premenené na viac horľavé stromové plantáže.

NASA dodala: “Požiare sú tiež bežne používané počas obdobia sucha v Brazílii na odlesňovanie pôdy a jej čistenie pre zber dobytka alebo iné poľnohospodárske alebo extrakčné účely. Problém s týmito požiarmi spočíva v tom, že v dôsledku klimatických problémov sa rýchlo vymknú kontrole. Horúce, suché podmienky spojené s požiarmi vetra poháňali ďaleko od ich pôvodnej zamýšľanej oblasti horenia. ”

Zdroj: express.co.uk | Foto:youtube.com

echo adrotate_group(3);