V blízkosti Cookových ostrovov, v hlbinách Tichého oceánu sa stal úžasný príbeh. Biologička Nan Hauserová sa potápala, pričom sa snažila nadviazať kontakt s niekoľkými veľrybami. Pri tejto činnosti si ale nevšimla žraloka tigrieho, ktorý sa ku nej zakrádal…

Potápači, ktorí jej robili spoločnosť a nahrávali ju na video, stŕpli. Zmohli sa len na to, že prestali natáčať. Desila ich možnosť, že by na kameru zachytili otrasnú smrť svojej kolegyne. Ale morského predátora si našťastie všimol aj niekto iný- keporkak, alebo inak povedané hrbáč veľryba. A stalo sa niečo úžasné- ihneď začala potápajúcu sa ženu ochraňovať. Zakrývala ju svojimi plutvami a snažila sa ju udržať v bezpečnej vzdialenosti od nebezpečného žraloka. Dokonca niekoľkokrát zdvihla 63-ročnú Nan nad hladinu vody na svojom chrbte. Podľa nej toto zvláštne správanie veľryby trvalo takmer desať minút.

Avšak napriek strachu zo vážneho zranenia, či utopenia sa žena snažila nepodliehať panike. Hauserová ďalej tvrdila, že v bezprostrednej blízkosti bola ďalšia veľryba, ktorá, ako sa ukázalo, sa tiež pokúsila žraloka od nej odohnať.

Toto nezvyčajné správanie potvrdil druhý potápač, aj rybári v blízkom okolí. Prehlásili, že týmto nezvyčajným správaním veľryby strážili trojmetrového žraloka a bránili mu k prípadnému útoku na bezbrannú ženu.

Nan verí, že tento incident je dôkazom inštinktu veľrýb na ochranu iných živých bytostí. Poznamenala tiež, že udalosť v oceáne s jej účasťou by mohla byť prvým zaznamenaným prípadom, kedy veľryba chránila človeka pred žralokom…

Zdroj: youtube.com| Foto: youtube.com; maxpixel.freegreatpicture.com