Kométa je relatívne malé vesmírne teleso, zložené predovšetkým z ľadu. Z povrchu Zeme sa javí ako žiarivý nádherný objekt- niektorí si ho môžu pomýliť s padajúcou hviezdou. My berieme kométu ako zaujímavý, možno dokonca romantický astronomický úkaz…ale v histórii bolo zjavenie kométy považované za predzvesť veľkého nešťastia, nebezpečenstva, alebo katastrofy. A treba dodať… oprávnene.
Zjavenie kométy si v minulosti ľudia úzko spájali zo zlom a utrpením. Svedčí o tom aj názov- katastrofa po anglicky disaster je spojením latinských slov dis+ astrum, čo doslovne znamená „zlá hviezda“.
Halleyho kométa
Najznámejšiu kométu pomenovali po britskom astronómovi a matematikovi Edmundovi Halleym. Ten zrátal, že žiarivé kométy, ktoré boli zaznamenané v rokoch 1531, 1607 a 1682 mali totožné vlastnosti, teda sa jedná o tú istú, pravidelne sa vracajúcu kométu- Halleyho kométu.
Halleyho kométa sa už dlhé stáročia sa zjavuje v pravidelnom intervale približne každých 76 rokov. A zakaždým vyvolá diskusie pokiaľ ide o katastrofy a ich dlhodobé účinky.
Katastrofy v dejinách
Pripravili sme si pre vás prehľad známych svedectiev o zjavení Haylleho kométy toto tisícročie:
Rok 66
V čase objavenia kométy vypukla vojna medzi Jeruzalemom a Rímom, ktorá sa skončila o štyri roky neskôr úplným zničením Rimanmi a vyžiadala si milión životov.
Rok 374
Vpád Hunov do Európy
Rok 684
Kométa je zobrazená v Norimberskej kronike. V Európe a Ázii tri mesiace pršalo a neúroda spôsobila smrť miliónom ľudí. Ďalších niekoľko tisíc zomreli pri záplavách a zemetraseniach v Japonsku.
Rok 989
V Anglicku vypukol hladomor
Rok 1066
Na Bayeuxskej tapisérii je vyšitá kométa jasná ako spln. Anglicko napadol Viliam Dobyvateľ. V bitke pri Hastingse padol kráľ Harold, ktorý predtým videl kométu ako znamenie neúspechu.
Rok 1222
Džinchischán napadol Rusko. V Ríme údajne pršal krvavý dážď a celá Európa sa otriasla zemetraseniami.
Rok 1456
Turci dobyli Atény. Pri zemetrasení v Neapole zahynulo 35 000 ľudí. Údajne sa tiež v tomto rapídne zvýšil výskyt zdeformovaných zvierat a narodení detí s postihnutím- hlavne Downovým syndrómom.
Rok 1682
Zemetrasenie v anglickom Doncastri. Prvé pozorovanie a pomenovanie kométy
Rok 1759
Zomrel španielsky kráľ Ferdinand VI. Zemetrasenia a víchrice na celom svete sprevádzali výbuchy sopiek, vrátane talianskeho Vezuvu.
Rok 1835
V Egypte vypukol mor a vyžiadal si milióny obetí. V Chile a v Taliansku sú zemetrasenia, Japonsko postihla prílivová vlna, na Floride vyčíňa hurikán a v Nikarague vybuchla sopka.
Rok 1910
Zomrel anglický kráľ Eduard VII. Európa a Amerika zaznamenala vlnu samovrážd. Európu a časti Číny zničili povodne. V Japonsku zomrelo tisíce ľudí následkom moru
Rok 1986
Jadrová katastrofa v Černobyle. Zavraždili premiéra Olafa Palmeho. Počasie na celom svete sa vychyľovalo z normálu
Ďalší návrat Halleyho kométy čakáme v roku 2062. A nedá nám nespomenúť, že tento dátum sa viac- menej kryje s predpoveďou apokalypsy Isaaca Newtona. Čo myslíte, je to náhoda?
Zdroj: Almanach záhad | Foto: commons.wikimedia.org; pixabay.com