Ruskí genetici sa v priebehu novej štúdie pokúsia vysvetliť a následne eliminovať agresívne správanie zločincov. Predovšetkým plánujú študovať DNA maniakov. Tieto informácie sú potrebné na pochopenie mechanizmov účinku génov na akcie a iné prejavy charakteru.

V prvej fáze projektu sa uskutoční analýza skupín DNA, ktorá zahŕňa vrahov s mentálnym postihnutím, bez neho, ľudí, ktorí spáchali úmyselné zločiny a tých, ktorí neporušili zákon. V priemere vedci strávia dva mesiace na určenie sekvencie aminokyselín.

Zariadenia umožňuje pracovať pomerne rýchlo, ale informácie sú uvedené v krátkych fragmentoch. Ruskí odborníci sa zaujímajú predovšetkým o stresové hormóny – kortizol a adrenalín. Spôsob, akým organizmus reaguje na tieto látky, závisí od stoviek ďalších prvkov. Najmä znaky prítomné na génoch majú veľký účinok.

Metabolity sú sprostredkovateľmi medzi udalosťami prostredia a konečnými behaviorálnymi reakciami. Ide o takzvaný biologický základ pre rozhodnutia, skúsenosti a akcie. Podľa vedcov je potrebné zistiť, kde sa vyskytujú poruchy na molekulárnej úrovni. Potom bude možné pokračovať v prevencii “porúch”.

 

Zdroj: actualnews.org | Foto:youtube.com