Znečistenie ovzdušia , charakteristické pre moderný svet, znižuje priemernú dĺžku života každej osoby v priemere o jeden rok. Vedci zo Spojených štátov amerických píšu o novom globálnom nebezpečenstve zo stránky portálu Phys.org.

 

Výskumníci z University of Texas v Austine uskutočnili analýzu vo veľkom meradle, v ktorom študovali údaje týkajúce sa znečisťovania ovzdušia zo sto osemdesiatich piatich krajinách po celom svete.

“Ak sa sústredíme na koncentráciu pevných častíc, ktorých priemer nepresahuje dva a pol mikrometrov, zistíme, že práve ony majú na  znečistenie svetového vzdušného priestoru najväčší vplyv. Tieto častice sa môžu hromadiť v pľúcach a vyvolať nielen ochorenia dýchacích ciest, ale aj infarkty s mŕtvicou, ako aj onkologické ochorenia” , – tvrdia autori štúdie.

V niektorých regiónoch je situácia obzvlášť znepokojujúca – napríklad v Indii, kde každý rok zomiera približne jeden milión ľudí kvôli pevným časticiam vo vzduchu. Vedci a lekári na celom svete, podľa odborníkov, sa musia sústrediť na riešenie problému znečistenia ovzdušia malými pevnými časticami čo najrýchlejšie.

 

Zdroj: Phys.org | Foto:youtube.com