Nádherná spiaca krásavica, odvážny princ, zákerná kliatba a víťazstvo pravej lásky…kto by nepoznal túto nádherne nevinnú  rozprávku? Poznáme jej sladké, humorné aj trošku tajomné a temné verzie…Ale garantujeme vám, že ani jedna z nich sa čo i len z diaľky nepribližuje skutočnému príbehu, z ktorého vychádzajú. TOTO by ste určite žiadnemu dieťati- a vlastne ani dospelému pred spaním nečítali…

Pôvodná verzia sa objavila v Talianku v 17. storočí v knihe s názvom Lo cunto de li cunti overo lo trattenemiento de peccerille (Rozprávka rozprávok alebo Zábava pre maličkých). Až neskôr toto dielo inšpirovalo bratov Grimovcov, ktorí príbeh trochu (trochu dosť) upravili. V pôvodnej verzii sa Ruženka volá Tália. Na základe zlej kliatby, v 15-tich rokoch zaspí smrteľným spánkom. Nie, nepichne sa do prsta vretenom, ani šípom ruže- ale pod necht sa jej zabodne šupinka z ľanového semiačka.

Do schátraného zámku skutočne prichádza švárny princ, ale bozkom krásku nezobudí…tak zájde aj ďalej. Zmocní sa bezbrannej princeznej a keď sa ani potom nezobudí, jednoducho odíde. Jeho „úlet“, ale neostane bez následkov a Tália otehotnie. Dokonca v spánku (!) porodí dvojčatá- chlapca a dievčatko.

Tu sa verzie trochu odlišujú- v prvej spiacu krásku zobudia pôrodné bolesti. V tej druhej sa jedno z práve narodených detí, omylom prisaje na prst a tak vytiahne zabodnutú šupinku ľanového semiačka a tým zlomí zlú kliatbu. Prebudená princezná pomenuje svoje deti Slnko a Mesiac a príkladne sa o ne stará.

Po čase si princ spomenie na svoje zálety a rozhodne sa spiacu krásku znova navštíviť- ťažko povedať za akým účelom :). Je veľmi potešený, keď nájde svoju milenku prebudenú a navyše zistí, že má dve krásne detičky. A veľkoryso sa ponúkne, že si svoju novú rodinu odvezie na svoj zámok.

Vyzeralo by to na happie end až na jednu maličkosť- sladký princ už je ženatý. A jeho manželka, z nejakého dôvodu, nie je novou situáciou dvakrát nadšená.

Svojmu kuchárovi prikáže princove deti aj s ich matkou podrezať, uvariť a napokon podávať jej nič netušiacemu manželovi na hostine. Kuchár, ale takýto odporný čin nedokáže urobiť a namiesto Tálie a jej detí, zabije kozu. Keď kráľovná túto lesť odhalí, uvrhne svoju sokyňu, aj s kuchárom a deťmi do väzenia a sama pripraví obrovský kotol s vriacou vodou, hadmi a inými nepríjemnými tvormi. Tu na scénu opäť prichádza princ, rozhodnutý sa vyriešiť rodinné problémy raz a navždy- svoju zákonitú manželku prinúti skočiť do rozpáleného kotla a konečne zlegalizuje svoj vzťah s Táliou. No rozprávkovo šťastný koniec…až z toho tuhne krv v žilách…

Je trochu na zamyslenie, aké morálne, či výchovné posolstvo táto rozprávka mala mať. Majte pritom na pamäti, že aj táto verzia vyšla v knihe určenej pre DETI. Ale neviem, či by bolo v poriadku, keby malí chlapci mali vzor práve v záletnom násilníckom princovi. Čo si o tom myslíte vy?

 

Zdroj: eduworld.sk | Foto: pixabay.com

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť